26.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference věnovaná řepce

Nabídce odrůd ozimé řepky, včetně novinek a přípravků na ochranu této plodiny, byla věnována konference společnosti Bayer, s. r. o. Hovořilo se také o historii pěstování řepky, vlastnostech jednotlivých odrůd a jejich efektivitě například z pohledu příjmu dusíku.

Portfólio hybridů pro rok 2023 shrnul Ing. Jan Hanuska (Bayer).Představil nový hybrid DK Exaura, v České republice zaregistrovaný loni na podzim. Zdůraznil, že v registračních pokusech v letech 2020–2022 obsadil první místo se 108 % výnosu na kontrolu. Jak uvedl, hybrid disponuje souborem vlastností, které zahrnují odolnost proti praskání šešulí, rezistenci vůči TuYV a odolnosti vůči fómě (gen rlm7). Připomněl výborný zdravotní stav, zimovzdornost, vysoký obsah oleje a rychlý podzimní vývoj, díky kterému uroste škůdcům. Hybrid má podle něj efektivní příjmem dusíku. Při redukovaném hnojení dusíkem je proto ztráta výnosu nižší, zatímco při zvýšené dávce dusíku je nárůst výnosu výraznější. Je vhodný pro strip-till, no-till i širokořádkové pěstování.

Ing. Hanuska popsal i další významné odrůdy v sortimentu společnosti Bayer. Patří k nim DK Excited, která nese rezistenci vůči TuYV a odolností vůči fómě (rlm7), disponuje odolností proti praskání šešulí a umí efektivně využívat dusík. Je vhodná pro intenzivní agrotechniku. DK Placid je rezistentní vůči nádorovistoti brukvovitých a TuYV, odolný vůči pukání šešulí a nese gen rlm7. Pr clearfield technologie je vhodný DK Immortal CL, je rezistentní vůči TuYV, odolný vůči pukání šešulí a fomě (rlm7). Výhodou je i dobrá zimovzdornost. DK Expat je podle Ing. Hanusky ekonomickým hybridem. Má gen rlm7, je nadprůměrně odolný vůči verliciliovému vadnutí a umí efektivně využívat dusík.

Novinkám v oblasti ochrany řepky se věnoval Ing. Petr Ort (Bayer). Podrobněji představil žlutý digitální lapač škůdců řepky. Jeho výhodou je, že je vybaven kamerou a dvakrát denně pošle informace o výskytu škůdců na mobilní telefon. Misku není nutné příliš často navštěvovat, protože lapač má zásobník na vodu a energii dodává fotovoltaický panel. Příslušná aplikace určuje klíčové druhy hmyzu. Sytém bude k dispozici od prvního července, a to i v češtině.

Ing. Ort uvedl, že pro další sezónu bude do řepky k dispozici insekticid Sivanto Energy (deltamethrin 10 g/l, flupyradifuron 75 g/l). Do určité míry se tím rozšíří spektrum účinných látek, registrace stanovuje použití proti krytonoscům řepkovému, čtyřzubému, šešulovému a bejlomorce kapustové.

Ing. Ort připomněl, že pro aplikaci proti škůdcům je z jejich nabídky k dispozici Decis Forte a Yoroi a upozornil na nutnost střídání účinných látek pro zamezení vzniku rezistence. Doplnil, že pro podzimní ošetření řepky mají fungicid Tilmor, který působí proti fómové hnilobě a jako regulátor růstu před přezimováním. Obdobný efekt má také při jarním ošetření. Pro ošetření v době květu doporučil fungicid Propulse, který má registraci i do dalších plodin včetně cukrovky nebo sóji (menšinové použití).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down