Konference šitá na míru střední a východní Evropě

Česká republika se minulý rok stala místem setkání předních světových odborníků v odvětví zemědělství. Konference AgriYield 2010 byla uspořádaná speciálně pro střední a východní Evropu v Praze a zaměřila se na klíčové otázky, které ovlivňují výnos zemědělských komodit, a zejména trvale udržitelné zemědělství, jehož cílem je optimalizace současného využívání agroekosystémů bez omezení jejich potenciálu pro budoucí využívání.

Ekonomika, odborné tipy v oblasti investování, novinky v technice, pokroky v oblasti osiv, hnojiv a agrochemikálií, to byla jen některá z témat dvoudenní konference. Potraviny versus palivo – i na tuto otázku konference odpověděla. Plodinám pro využití na biopaliva lze vyčlenit horší pozemky, nevyužívané a podobně, zaznělo na odborné akci.
Dalším z diskutovaných témat byly geneticky modifikované plodiny nejen ve vztahu k legislativě. V roce 2010 se GM plodiny ve světovém měřítku pěstovaly na výměře 150 mil. ha, pro rok 2015 se předpokládá již 200 mil. ha, upozornil Garlich von Essen, generální tajemník Evropské asociace osiv. Jak vyplynulo z přednášek, EU kvůli legislativě a celkově negativnímu postoji zaostává v pěstování GM plodin.
Přednášky se dotkly široké škály témat, za všechny lze ještě jmenovat precizní zemědělství, nano a mikro hnojiva, nové technologie v oblasti traktorů a mnohé další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *