Když prasata škodí

Mnoho pěstitelů trápí škody způsobené černou zvěří a měli by se na ně připravit spolu se setím kukuřice. Jak jim zabránit nebo je alespoň omezit? Pomoci by mohl přípravek Hukinol, který se dostal do nominace Grand Prix Silva Regina, i když si cenu nakonec neodnesl.

Vystavovala jej společnost Ridex, s. r. o., a podrobnější informace nám poskytl její zástupce Ing. Jiří Šíma. Hukinol je repelent připomínající koncentrovaný lidský pot. „Pro člověka není škodlivý, ale silně zapáchá a při potřísnění se velmi špatně smývá,“ zdůrazňuje Ing. Šíma s tím, že se nejedná o přípravek na ochranu rostlin, proto se na jeho aplikaci nevztahují příslušné zákony.
Za nejvhodnější způsob aplikace považuje PET-láhev s obsahem 1,5 l, která se z boku proděraví. Poté se do ní dají kusy látek nebo vata a na ně 0,5 dl, tedy „velká štamprdle“ přípravku. „Hukinol se postupně vypařuje přes díry a působí déle – zhruba měsíc. Doporučujeme láhve dávat asi 50 metrů od sebe a 10 až 15 metrů od kultury, a to 1,5 metru nad zem,“ vysvětluje Ing. Šíma. V tomto případě je zvěř odrazena dříve, než do kultury vleze.
Pokud není polnost moc velká, lze ji tímto způsobem ochránit ze všech stran. U velkých pozemků je vhodné láhve umístit 300 m kolem ochozu zvěře, kterým vstupuje do porostu. „Když zvěř Hukinol navětří, chodí kolem a jestliže je jeho linie dost dlouhá, odradí ji to,“ vysvětluje Ing. Šíma s tím, že zkušenosti ukazují, že když zvěř tuto bariéru prorazí, v kultuře neškodí, protože ji pach přípravku znervózňuje.
Hukinol ale není samospasitelný, vždy je třeba, aby zemědělec spolupracoval s myslivcem. Vysoká kultura by se neměla sít přímo u lesa, měl by zůstat asi 10 až 15 široký pás nižší plodiny, která umožní zvěř odlovit před tím, než vstoupí dovnitř. Aplikace je vhodná tehdy, když hrozí vznik škod, například u kukuřice při zasetí. Další termín je v době, když jde kuřice nebo pšenice do mléčné zralosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *