Jihočeská univerzita na domácí půdě

V Českých Budějovicích se v rámci výstavy Země živitelka prezentovaly univerzity se zemědělským zaměřením. Nechyběla ani domácí Jihočeská univerzita (JU) zastoupená Fakultou zemědělskou a technologickou a Fakultou rybářství a ochrany vod. Návštěvníci mohli s experty z těchto pracovišť konzultovat celou škálu aktuálních témat, aplikovaný výzkum pak mohli „ochutnat“ v řadě výrobků včetně rybích specialit z vlastní prodejny ryb a točeného piva Čtyrák z fakultního minipivovaru.

Dynamický vývoj zemědělství mění jeho tvář, čím dál tím větší důraz je kladen na precizní zemědělství, robotiku, biotechnologie, umělou inteligenci a mnohé další moderní obory, to vše ale v souladu s trvale udržitelnými hodnotami zemědělství. Tento pokrok ve všech svých aspektech následuje Fakulta zemědělská a technologická (FZT). „Naše fakulta pokrývá v pedagogické i výzkumné činnosti všechny oblasti zemědělství. Klíčovými jsou obory zootechnika, rostlinná produkce, zemědělská technika a technologie, agroekologie, aplikovaná chemie, zabýváme se i kvalitou a zpracováním zemědělských produktů. Mezi studijní programy patří také agropodnikání či pozemkové úpravy a převody nemovitostí a mnohé další,“ vyjmenoval doc. RNDr. Petr Bartoš, Ph.D., děkan Fakulty zemědělské a technologické.

Nový studijní program

Technologie v současné době kráčí mílovými kroky kupředu a nové trendy je nutné promítat i ve studijních programech. „Naši akademičtí pracovníci musí ve své každodenní pedagogické činnosti reagovat na nové poznatky vědy a výzkumu. Snažíme se inovovat obsah stávajících předmětů a zavádět předměty nové. To vše ale nestačí. V současnosti proto připravujeme nový studijní program Zemědělství a technologie 4.0,“ zdůraznil doc. Bartoš. Podle něj jde o studijní program na nejvyšší (doktorské) úrovni. Jakmile bude akreditován, mohou se do něj hlásit absolventi již existujících magisterských studijních programů se zájmem o chytré technologie.

Jediná svého druhu v České republice

Menší, ale neméně důležitá je Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV JU), která je jediná svého druhu v České republice. Ing. Václav Nebeský, Ph.D., asistent děkana této fakulty, připomněl že nabízejí osm studijních programů v bakalářské, inženýrské i doktorské formě zhruba pro 180 studentů. Ačkoliv je fakulta malá a „rodinná“, ročně vyprodukuje téměř dvě stě recenzovaných vědeckých článků. Z aplikovaných výsledků fakulty lze zmínit například produkci Omega3 kapra, "friendly" kaviáru či kaviárové kosmetiky, nové plemeno Amurský lysec, ale i další patenty a užitné vzory. Pro praxi je dostupná řada metodik a technologií, které lze zdarma v podobě pdf stáhnout na webových stránkách fakulty. Fakulta má široký vědecko-výzkumný záběr se stoletou tradicí založenou Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým. Zároveň nabízí kvalitní studium se širokým uplatněním absolventů.

Více informací přináší týdeník Zemědělec (40/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down