18.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednají o ochraně zdraví rostlin

V rámci českého předsednictví v Radě EU, probíhá 17. až 19. října 2022 v  Praze, třídenní neformální setkání vedoucích nejvyšších rostlinolékařských autorit Evropské unie. Organizuje ho Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který je národní organizací ochrany rostlin v České republice. Na programu je diskuse o strategických tématech v oblasti ochrany zdraví rostlin.

Instituce o tom informovala v tiskové zprávě. Jak dodává, setkání se účastní  41 vedoucích národních organizací ochrany rostlin členských států EU, zástupců Evropské komise a Generálního sekretariátu Rady. Hlavní rostlinolékařští úředníci v Praze jednají zejména o přípravě pohotovostních plánů EU rychlé reakce v případě zavlečení prioritních karanténních škůdců a chorob rostlin do EU.  

Na seznamu prioritních škodlivých organismů rostlin EU je dvacet škůdců a původců chorob, které po svém zavlečení a rozšíření v EU mohou působit devastující hospodářské škody nejen na zemědělské a lesnické produkci, ale mohou významně ohrozit biodiverzitu a narušit životní prostředí. Harmonizovaná unijní preventivní opatření proti jejich zavlékání a rychlá účinná opatření při jejich případném prvním záchytu jsou zásadní pro jejich úspěšné vymýcení. Několik z těchto nebezpečných škůdců a chorob se již na území Evropské unii vyskytlo, v České republice dosud nebyl jejich výskyt zjištěn. 

Podle ředitele ÚKZÚZ Daniela Jurečky jsou dalšími důležitými tématy setkání analýza záchytů karanténních škůdců a původců chorob v EU a program auditů Evropské komise nad plněním rostlinolékařských požadavků ze strany třetích zemí při dovozu rostlin do EU. Očekává se rovněž diskuse o možnostech většího vlivu EU na fytosanitární dění v evropském a středozemním regionu.*  

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down