04.05.2023 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je důležité vyhodnotit situaci a popřípadě zahájit ochranu prosti hlízence

Riziko napadení řepky hlízenkou je v současnosti střední až vysoké (s ohledem na dosavadní průběh počasí) i v souvislosti s mechanickým poškozením stonků. V současnosti jsou vidět již příznaky škodících larev krytonosců ve stoncích a řapících řepek. Tato poškození představují hlavní vstupní bránu pro infekci spor hlízenky obecné, které se uvolňují z klíčících apothécií. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Koncem 18. týdne jsou očekávány další deště, které by mohly ovlivnit mikroklima v porostech kvetoucích řepek (většina monitorovaných porostů se pohybuje ve fázi BBCH 60–65, na jihu Moravy jsou řepky již v plném květu). Vlhkost v porostech tak startuje infekci.

V následujících pár krocích je podle RL portálu možné jednoduše vyhodnotit situaci a určit, zda je nutné řešit otázku ochrany porostu proti hlízence (letos nutno nepodcenit situaci).

Klíčové otázky jsou:

  1. Je půda na poli s pěstovanou řepkou vlhká až mokrá?
  2. Je porost polo uzavřen či zcela uzavřen (tedy, není vidět přes listovou plochu na zem)?
  3. Je porost řepky celkově vlhký až mokrý ještě v poledne (tedy, máte-li při průchodu porostem vlhké kalhoty)?
  4. Je porost ve fázi kvetení BBCH 62–65 (korunní plátky začínají opadávat)?

Pokud bylo odpovězeno na výše uvedené otázky kladně a předpověď počasí hlásí srážky na další týden, je podle portálu určitě vhodné provést fungicidní ochranu (až do fáze BBCH 69, v intenzivních technologiích pěstování bylo vhodné zvážit aplikaci před květem). V katastrech s vyšším zastoupením řepky, případně dalších hostitelských předplodin (hořčice, mák, slunečnice, zelenina, jeteloviny, luskoviny) je možné předpokládat o stupeň vyšší tlak, dodává zpráva.

Aktuální situaci o výskytu ŠO v porostech řepky je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikaci Mapy výskytu ŠO. Prognostický model rizika výskytu bílé hniloby řepky, který pracuje na základě doby splnění meteorologických podmínek (teplota >= 7 °C a vlhkost >= 80 % za více než tři dny). RL portál doporučuje model využívat společně s kalkulátorem rizika výskytu, model naleznete zde.*

Prognóza rizika výskytu bílé hniloby řepky pro oblast Pohořelice v roce 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down