09.05.2024 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je červené víno prospěšné?

Na umírněnou konzumaci červeného vína již bylo v nejedné studii poukázáno jako na prostředek k boji s řadou tzv. civilizačních chorob. Ale objevily se i studie, které by na jeho místo dosadily jiného kandidáta. Na jedné straně byly prokázány další pozitivní vlastnosti, na straně druhé způsobuje části populace nejenom bolesti hlavy.

Dřívější studie zabývající se fenoménem tzv. středomořské diety naznačovaly, že hlavním přispěvatelem ke zdravotním přínosům tohoto stravovacího systému je červené víno, protože obsahuje sloučeninu zvanou resveratrol, která v buňkách dokáže aktivovat určitou metabolickou dráhu, o níž je známo, že prodlužuje délku života a pomáhá předcházet zdravotním problémům, které bývají označovány za tzv. civilizační choroby a obvykle souvisí se stárnutím organismu.

Nový pohled na středomořskou dietu

Nicméně vědci z lékařské fakulty University of Minnesota objevili nové možnosti, jakými by tento poměrně specifický stravovací systém mohl ovlivňovat skupinu zdravotních problémů a onemocnění, které se ve větší míře objevují ve spojení se stárnutím. Profesor Doug Mashek, PhD z oddělení medicíny a biochemie, molekulární biologie a biofyziky (Departments of Medicine and Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics) na Minessotské univerzitě, vedl tým výzkumníků, kteří zjistili, že olivový olej, který je hlavní složkou tzv. středomořské stravy, by mohl být tím dlouho hledaným klíčem k prodloužení života a zmírnění problémů stárnoucího organismu. Jeho tým zveřejnil výsledky výzkumu, který prováděli během posledních osmi let s pomocí několika grantů od National Institutes of Health. Pravdou je, že milovníci červeného vína, kteří se právě kvůli zdravotním benefitům, jež mu byly připisovány, rozhodli pro tzv. středomořskou dietu, možná budou trošku zklamáni, protože výsledky práce Mashekovy laboratoře naznačily, že ve skutečnosti tuto metabolickou dráhu aktivuje právě olivový olej.

Nicméně podle Masheka ani pouhá konzumace olivového oleje nestačí k získání všech jím nabízených zdravotních benefitů. Vědci totiž zjistili, že způsob, jakým olivový olej v tomto procesu funguje, spočívá v tom, že se tento tuk nejprve musí zformovat do mikroskopických lipidových kapének a uložit v našem těle, a teprve při opětovném uvolňování přináší své benefity. Možnost dalšího zklamání nepříliš aktivních konzumentů se tedy skrývá v tom, že nejvýraznější účinky olivového oleje se dají očekávat až ve spojení s půstem či omezením kalorického příjmu a cvičením, při nichž je tento tuk využíván jako zdroj energie.

Další kroky výzkumu by měly vést k nalezení možností, jak tyto výsledky aplikovat do praxe. To je pro někoho možná překvapivé, ale je třeba si uvědomit, že člověk je většinou tvor pohodlný až lenivý a průmysl se chytá každého stébla, které by mu mohlo pomoci k dosažení vyšších zisků, a tak není divu, že je zájem o nové léky a potravinové doplňky, které by mohly spotřebitelům nabídnout „zkratku“ na jejich cestě za zdravím a dlouhověkostí. Přitom by mnohem efektivnější variantou bylo přizpůsobení stravovacího režimu a aspoň trošku aktivnější životní styl, které už samy o sobě pomáhají ke zlepšení zdraví, a to jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down