17.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařství Oulehla si za svými víny stojí

S láskou, mimořádnou péčí a pokorou – tak přistupují k pěstování vinné révy a výrobě vyhlášených a oceňovaných vín ve Vinařství Oulehla v obci Nové Bránice. Ta se nachází pouhý kilometr od vinařského města Dolní Kounice, které se pyšní tradicí pěstování révy vinné již od 12. století, což souvisí se zdejším klášterem Rosa Coeli (Růže nebeská) a samozřejmě půdními a klimatickými podmínkami.

 

Své první víno vyrobil Luboš Oulehla z Asociace soukromého zemědělství Brno ve svých 15 letech v Nových Bránicích ještě u rodičů, tedy asi 300 metrů od místa, kde se této činnosti věnuje se svou rodinou dnes. Jeho životní opora, manželka Petra, totiž pochází rovněž z této obce a vinařství má sídlo na hospodářské usedlosti její rodiny. I proto se kromě vinařství zabývají rovněž klasickou polní výrobou na 60 hektarech půdy.

 

Rovnýma nohama

„Když jsem se v roce 1992 vrátil z vojny, nebyl vlastně ani čas pořádně se rozkoukat a hned jsem naskočil rovnýma nohama do hospodaření, které již rok předtím započal můj tchán Václav Trpělka. Z JZD byla rodině navrácena půda, pronajali jsme si 10 ha vinohradu, v roce 1993 jsme z cihel, které byly součástí vyrovnání s družstvem, postavili nový sklep a o rok později lisovnu…,“ vzpomíná Luboš Oulehla na počátky hospodaření.

Dnes rodina obhospodařuje 30 hektarů vinohradů a 60 ha orné půdy, na níž se věnuje pěstování obilnin, kukuřice a hrachu. Vinohrady se nachází na čtyřech tratích – Staré hory, Karlov, Šibeniční hora a Na nivách, a daří se na nich celkem osmi bílým a šesti červeným odrůdám. „Z trati Karlov pochází nejtypičtější kounická vína – Frankovka a Sauvignon, Šibeniční hora je na skále, odtud je výborná Pálava a Hibernal. Na nivách – to je bývalé řečiště řeky Jihlavy, daří se tu Merlotu a vůbec odrůdám s větším hroznem. Pod závlahou máme pouze jednu vinici se Sauvignonem, ten, když v srpnu nemá dostatek vláhy, chybí mu aromatika,“ vysvětluje vinař. Velmi vyhlášená je zdejší Frankovka, které dávají nenapodobitelnou identitu štěrkopísky, v posledních letech se ale dostává velkému uznání i vínům odrůdy Sauvignon, Chardonnay či Merlot.

 

Řízené kvašení

Výroba vína probíhá metodou řízeného kvašení, které má nezanedbatelný podíl na zvýšení jeho kvality. Tento princip spočívá ve schopnosti řídit proces fermentace, přičemž jeho průběh je know-how každého vinaře. Roční produkce vinařství činí 150 tisíc litrů vína, lahvuje se 80 až 100 tisíc lahví. 

„Nikdy se nesmí vyrobit víno, za kterým si nestojíte, kvalita se vždy musí držet. Od počátku s tchánem věříme, že když se k dílu přistupuje s péčí a láskou, projeví se to v hroznech a konečně i ve výsledném produktu – víně,“ říká Luboš Oulehla.

Červená vína zrají v dřevěných sudech, kde dochází k jejich prodýchání, odrůdy Merlot a Pinot Noir v barikových sudech z vyzrálého dubového dřeva. Bílým vínům prospívají akátové sudy a také nerez. „Lehčí vína se pak lahvují již další rok na jaře,“ informuje Luboš Oulehla. 

Odbyt vína zajišťují jednak distributoři, jejichž prostřednictvím putuje do restaurací a vinoték, prodává se ale i přímo ze dvora a od roku 2020 i prostřednictvím e-shopu, který má na starosti manželka Luboše Oulehly Petra. Velkými pomocníky jsou již i oba synové Vojtěch a Martin, které nelze přehlédnout ani na nejrůznějších vinařských akcích, jichž se rodina hojně účastní. Oulehlovi pořádají i degustace pro skupiny zájemců. Bratr Luboše Oulehly vybudoval v Nových Bránicích Sklep Na vyhlídce, který má skutečně jedinečnou atmosféru a konají se zde právě řízené degustace, svatby, firemní i soukromé oslavy a další akce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down