06.04.2023 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je čas vyhodnotit situace a případně ošetřit porosty obilnin proti stéblolamu

S nástupem sezóny a dorůstání obilnin do fáze BBCH, kdy je nutno rozhodnout o ošetření proti stéblolamu, je vhodné vyhodnotit situaci a případně ošetřit porosty ozimých obilnin přípravky s účinkem proti stéblolamu. Při rozhodování o ošetření je vhodné brát v úvahu faktory, jako jsou termín výsevu, náchylnost odrůdy a vlhkostní podmínky. Pro rozvoj infekce je klíčové počasí poslední dekády dubna až května, které určí, zda se původce rozšíří z vnějších vrstev báze stonku dovnitř. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Při rozhodování může pomoci Kalkulátor rizika. Rozhodnutí o ošetření musí být podle portálu učiněno do fáze BBCH 32, pozdější ošetření už systémovou infekci za příhodných podmínek nezastaví. Při rozhodování o ošetření je nutné brát ohled na to, jaká odrůda byla pro pěstování zvolena, zdůrazňuje zpráva RL portálu.

Ošetření ve fázi BBCH 32 se dělá zpravidla paušálně z důvodu zajištění ochrany porostů proti šíření dalších chorob, které se v tomto období v porostech objevují, např. septoriové skvrnitosti, které se začínají v porostech šířit. Pro ošetření se využívají přípravky se systémovým účinkem na bázi ú. l. fluoxastrobin, kresoxim-methyl, prochloraz, prothiokonazol nebo tebukonazol, shrnuje zpráva.

Aktuální situaci výskytu monitorovaných chorob v porostech pšenice a ječmene naleznete v Mapách výskytu na RL portále.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down