30.12.2021 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní přízemní mrazy v období let 1991–2021

Pro analýzu rizika výskytu jarních přízemních mrazů v České republice využili autoři studie klimatická data z let 1991–2021. Nejvyšší riziko výskytu přízemních mrazů bylo identifikováno v okresech Bruntál, Český Krumlov, Cheb, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Plzeň-město, Plzeň-sever, Prachatice a Sokolov a obecně ve vyšších polohách.

Během jarních měsíců riziko výskytu mrazů průběžně klesá, nejvyšší je vždy v prvních dekádách března. Změna klimatu a s ní spojená zvyšující se průměrná teplota vzduchu vede k dřívějšímu začátku vegetační sezóny a k urychlení fenologického vývoje plodin. Riziko mrazových škod se tak může zvyšovat, neboť plodiny vstupují do své citlivé fáze dříve. Dlouhodobý trend jarní přízemní teploty i trend počtu mrazových dní je v období 1991–2021 statisticky neprůkazný. Nejnižší průměrná jarní přízemní teplota a nejvyšší počet mrazových dní byly pozorovány v roce 2020 a 2021.

Podrobně toto téma rozebírají odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu v čele s Mgr. Veronikou Ouškovou v lednovém vydání časopisu Úroda (1/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down