Invazní štítenka poprvé na rybízu

Štítenka katalpová, invazní škodlivý organismus, byl poprvé potvrzen na červeném rybízu. Jedná se o první výskyt tohoto škůdce na ovocném druhu, který se doposud na území České republiky vyskytoval pouze na okrasných dřevinách.

Informoval o tom v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Zároveň upozorňuje, že lze předpokládat výskyt štítenky katalpové nejen na keřích červeného rybízu a dalšího drobného ovoce, ale i na možnost jejího výskytu na dalších ovocných dřevinách.
Ústav dále uvádí, že při spolupráci s Ústavem pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství z Mendelovy univerzity v Brně prokázal výskyt štítenky katalpové (Pseudaulacaspis pentagona) na bazální části kořenových krčků červeného rybízu (Ribes rubrum). Přítomnost tohoto invazního škůdce byla laboratorně potvrzena na diagnostickém pracovišti ÚKZÚZ v Olomouci.
„Upozorňujeme tímto veřejnost na skutečnost, že štítenka katalpová se může vyskytnout na keřích drobného ovoce. Lze také předpokládat, že tento škůdce bude i nadále na území ČR rozšiřovat své hostitelské spektrum, a to včetně některých dalších ovocných dřevin,“ dodává v tiskové zprávě.
Chemická ochrana je podle úřadu problematická, neboť štítenka je po většinu svého života chráněna voskovým štítkem. Z tohoto důvodu je nejvhodnější a nejefektivnější načasovat aplikaci do období výskytu larev prvního instaru, který je nejzranitelnější, neboť štítek ještě nevytváří. Vhodná doba na ošetření však trvá zpravidla jen několik málo dní, závisí to na aktuálním počasí, které ovlivní, zda líhnutí proběhne rychle a hromadně, nebo bude rozvleklé.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *