Integrovaná ochrana přináší změny

Vybraným aspektům integrované ochrany rostlin při pěstování obilnin byl věnován seminář, který proběhl ve středu v budově ministerstva zemědělství.

Na úvod ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že je potřeba se zaměřit na práci s daty, aby se zemědělec mohl racionálně rozhodnout, zda nastaly podmínky, kdy má jít ošetřovat a čím. Konstatoval, že chtějí vybudovat systém, který přirovnal k systému prognózy a signalizace chorob ProPlant společnosti DuPont. Využít by se pro něj měla například data ze sítě stanic Českého hydrometeorologického ústavu, satelitů a podobně.
Dodal, že se od 1. 10. 2017  zvyšuje podpora na program 3.a. biologická ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin, který bude zahrnovat také obilniny a luskoviny. Jak poté dodala Ing. Štěpánka Radová, Ph.D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, rozpočet programu se od 1. 10. 2017 se zvyšuje na 25 mil. Kč. (Z podmínek dále vyplývá, že dotace je u vybraných polních druhů do výše 25 % nákladů, částka je shora omezena podle konkrétní plodiny a de facto existuje  pětiletý závazek využívat biologickou ochranu, podrobnosti zde.)
Ing. Andrea Blažková (ÚKZÚZ) upozornila, že v letošním roce bude probíhat více kontrol správné aplikace přípravků na ochranu rostlin přímo na poli, a to v návaznosti na výsledky monitoringu reziduí ve vodách. Kromě jiného také poukázala na to, že spotřeba přípravků na ochranu rostlin v letech 2013–2015 klesala.
Ing. Martin Mistr, Ph.D., z Výzkumného ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i., hovořil o programu demonstračních farem. Jeho cílem je prezentovat zemědělcům formou názorných praktických ukázek ucelené postupy a udržitelný způsob hospodaření. První rok je zaměřen na péči o půdu. Komise bude konkrétní farmy z přihlášených vybírat 14. 3. 2017.

Program akce byl rozsáhlejší, podrobnosti najdete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down