25.05.2024 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirují zajímavými novinkami

Společnost SEED SERVICE, s. r. o., byla jednou z firem, která se účastnila veletrhu Techagro v Brně. Pro své zákazníky a návštěvníky veletrhu připravila vedle stávající nabídky celou řadu novinek.

Vojtěška s francouzskou kvalitou

Jak upozornil Ing. Marek Podrábský, zodpovědný ve firmě SEED SERVICE za poradenství v oblasti pícnin, díky spolupráci s francouzskou společností Cérience, l'agronome semencier nabízí dvě nové vojtěšky. Limory je kříženec tolice vojtěšky s tolicí srpovitou. Této odrůdě vyhovují podmínky kontinentálního klimatu, snese i značné mrazy a její určení je zejména do oblastí s nevyrovnanými teplotami a menší srážkovou jistotou (na písčité pozemky). „Limory poskytuje obrovský výnos z první seče, více než dvojnásobný v porovnání s jinými odrůdami,“ uvedl Ing. Podrábský s tím, že pak již obrůstá jen slabě. První výnosy tak nahradí píci za celý rok a díky těmto vlastnostem je určena na vysýchavá stanoviště, kde dobrou letní sklizeň obvykle nelze očekávat. Odrůda vyniká vysokou kvalitou.

Velmi zajímavý je i druhý produkt, směs čtyř odrůd vojtěšky (Catera – nejvíce mrazuvzdorná, Plato a Milky raností a odolností podobné českým vojtěškám, Occitane – jižnější typ s mohutným olistěním), nabízená pod názvem Alfa4Top. „Jednotlivé odrůdy se doplňují, zajišťují vysokou plasticitu, vyrovnané a vysoké seče,“ vysvětlil Ing. Podrábský. Do směsi jsou zařazeny odrůdy se zvýšenou odolností k háďátkům a houbovým chorobám.

Čirok domácí i zahraniční

Ing. Podrábský hovořil také o nových odrůdách čiroku, plodiny, kterou společnost SEED SERVICE úspěšně šíří na tuzemská i zahraniční pole. Od firmy Desert Sun Marketing Inc. prvním rokem rozmnožují novou odrůdu zrnového silážního čiroku Ranger BMR typu Sweet Caroline s vysokou stravitelností zelené hmoty. Odrůda je registrována v České republice.

Obdobného typu je také novinka Rufuss, vyšlechtěná Ing. Jiřím Hermuthem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně. Jde o bělozrnný typ s využitím na zrno i na siláž. „Tyto typy se sklízí v mléčné zralosti s vysokou úrovní stravitelnosti a energie,“ dodal řečník. Vhodné jsou do bioplynových stanic i pro krmení zvířat, včetně dojných krav.

Meziplodiny pro různá využití

Silnou stránkou společnosti SEED SERVICE je také nabídka směsí plodin a meziplodin, reagující i na dotační podmínky. Zákazníci naleznou v sortimentu celou řadu travních směsí, směsi pro zelené úhory a ochranné pásy podél vodních toků, pro nektarodárné úhory, směsi pro AEKO a další speciální směsi, včetně možnosti míchání směsí na přání.

Pšenice tvrdá i drobnozrnný bob

Jednou z dalších zajímavých novinek v nabídce společnosti SEED SERVICE je první česká odrůda pšenice tvrdé Ruzydur šlechtitele Ing. Hermutha. Potenciál této odrůdy je při výrobě těstovin, aktuálně je již využívána při pečení chleba pekárnou Praktika.

Ing. Václav Děd, který se ve firmě zabývá mezinárodním obchodem, upozornil také na novou řeckou odrůdu drobnozrnného bobu Polykarpi. Hmotnost tisíce semen okolo 350 g umožňuje její bezproblémové zařazení do různých směsek plodin, využívá se na píci i zrno, které je charakteristické černou barvu. Pro plné využití výnosového potenciálu je vhodné odrůdu Polykarpi pěstovat jako ozimou plodinu.

Zaměřeno na trávníkové druhy

Ing. Děd se zaměřil též na novinky v trávníkových druzích, u nichž nabízí společnost SEED SERVICE také možnost smluvního množení. Novinkou v této oblasti je jílek jednoletý trávníkový Palmetto. Z trávníkových druhů zkouší a množí jako jediní v Evropě dále odrůdu jílku vytrvalého Carleve, využívanou na hřištích při Mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022. Novinkou je i trávníková kostřava rákosovitá Picabu, která by podle Ing. Děda měla být velmi suchovzdorná. Obě odrůdy budou k dispozici také pro tuzemský trh.

Aktuální informací je i spuštění e-shopu v trávníkářském segmentu, v budoucnu plánují rozšíření také pro sektor zemědělský.*

Úvodní fotografie: Ing. Marek Podrábský (vlevo) a Ing. Václav Děd hovořili na veletrhu Techagro o novinkách společnosti SEED SERVICE Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down