29.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirují se již dvacet pět let

Téměř do středu České republiky, konkrétně do nevelké obce Hořice umístěné na okraji drsné i laskavé náruče kraje Vysočina, jsme se vydali společně se zástupci firmy Agrofinal spol. s r. o. Zemědělské obchodní družstvo Hořice zde hospodaří na výměře téměř 3000 hektarů v rozmezí zhruba 410 až 630 metrů nad mořem. Takové rozpětí, navíc v blízkosti vodní nádrže Švihov, je předzvěstí i mnoha omezení, kontrol, klade také nároky na výběr správných plodin a odrůd.

ZOD Hořice vzniklo v roce 1992 z bývalého JZD, jehož historie se psala od roku 1976, říká Bc. Josef Zach, ředitel a agronom tohoto podniku. Když v roce 1986 do podniku nastupoval, byl 278. zaměstnancem při tehdejší výměře zemědělské půdy 1760 ha. Dnes na zhruba 2900 ha postačí osmdesát lidí. Zabývají se klasickou rostlinnou a živočišnou výrobou, jako nadstavbu mají truhlárnu, zemní práce, čerpací stanici, ale také například vlastní jídelnu. Jedním z mott Josefa Zacha je: „Všeho dobrého si máme vážit a užívat si toho, dokud je to možné.“ A tak přistupuje i k zemědělství. Dokud odrůda dobře slouží, nemění ji, jako například v kukuřici ES Bombastic, či v řepce ES Imperio od společnosti Agrofinal spol. s r. o., s níž spolupracuje již dvacet pět let.

Přesně před dvaceti pěti lety měl možnost Josef Zach se poprvé seznámit s nabídkou osiv kukuřice společnosti Agrofinal. Naše setkání v Hořicích obohatil i fotografiemi, jejichž stáří prozrazoval ročník 1997. Právě z Vysočiny začala ředitelka společnosti Agrofinal Ing. Henrietta Dolinská tvořit celou strukturu firmy, a to první generací hybridů s FAO od 200 do 260 – Radius, Remus, Bonus a Falvius. Jak při setkání v Hořicích zavzpomínala, byli to páni kukuřice. Dnes si v ZOD Hořice oblíbili hybrid ES Bombastic (FAO 240 S/230 Z). Podobně jako v kukuřici, také u řepky sází Josef Zach na vyzkoušené odrůdy. Od firmy Agrofinal seje již několik let ES Imperio, který je stejně jako ES Bombastic pro pěstitele zárukou úspěchu. Na trhu je tento hybrid již osmým rokem, společnost Agrofinal proto testuje materiál z nové generace ES Capello, který by měl být minimálně takové kvality jako ES Imperio. V kukuřici mezi novinkami sortimentu společnosti Agrofinal dominují hybridy z Ligy výnosných ES Joker (FAO 250/240) a ES Bond (FAO 260/250), které jsou pro oblast Vysočiny velmi vhodné a patří mezi špičku ve výnosu i kvalitě silážní hmoty.

Více informací o hospodaření v ZOD Hořice a zkušenostech s zařazovanými odrůdami společnosti Agrofinal přinese Zemědělec v regionu (Kraj Vysočina).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down