Inspirativní pokusy tradičně v Libčanech

Středa a čtvrtek patřily v Libčanech polnímu dni společnosti BAYER s. r. o. Zástupci této společnosti seznámili návštěvníky s pesticidními pokusy ve čtyřech tematických blocích – ozimá řepka, ozimá pšenice, ostatní obilniny a cukrovka, kukuřice a mák setý. Mezi „horké novinky“, které byly na poli k vidění, patří fungicidy Zantara (bixafen, tebuconazole) a Delaro 325 SC (prothioconazole, trifloxystrobin).

Jak uvedl Ing. Petr Ort ze společnosti Bayer, bixafen v přípravku Zantara je zcela nová účinná látka, která působí v mitochondriích rostlin. Vyniká účinností na listové skvrnitosti v pšenici a ječmeni. Tebukonazol posiluje účinnost přípravku na rzi. Podle Ing. Orta má Zantara také vynikající účinky proti fyziologickým skvrnám.
Přípravek je podle Státní rostlinolékařské správy registrován do pšenice, žita a tritikale proti braničnatce pšeničné, braničnatce plevové a padlí travnímu v dávce 1,2 l/ha, dále proti rzi pšeničné v dávce 0,9 l/ha. V ječmeni se registrace vztahuje na padlí travní v dávce 1,2 l/ha, rynchosporiovou skvrnitost, hnědou skvrnitost v dávce 0,9 l/ha a rez ječnou v dávce 0,6 l/ha. V pšenici a jarním ječmeni je registrován i proti fuzariózám klasů v dávce 1,5 l/ha. A právě konec tohoto týdne, kdy se po chladných a vlhkých dnech oteplilo, je podle Ing. Orta vhodný k aplikaci fungicidů proti fuzariózám. Vedle Zantary, která podle Ing. Orta nalezne uplatnění zejména v ochraně proti listovým chorobám, je z nabídky fungicidů společnosti Bayer pro tuto aplikaci vhodné také Prosaro.
Další novinka, fungicid Delaro 325 SC (prothioconazole, trifloxystrobin), by měl být náhradou přípravku Fandango. Místo účinné látky fluoxastrobin obsahuje trifloxystrobin, jehož výhodou je dlouhodobější účinnost. Tento fungicid je registrován do pšenice, tritikale a žita proti braničnatce plevové, padlí travnímu, rzi pšeničné v dávce 1 l/ha a braničnatce pšeničné v dávce 0,7 l/ha.

Další informace z polního dne společnosti Bayer přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *