20.06.2023 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirativní pokusy i nové technologie

Dvanáctý ročník polního dne ve Žlunicích, který pořádá společnost Syngenta Czech, s. r. o., ve spolupráci s firmou VP Agro, spol. s r. o., navštívily desítky zemědělců. Na pozemcích Agro Žlunice, a. s., měli návštěvníci možnost zhlédnout pokusy s ozimou řepkou, hybridním ozimým ječmenem Hyvido a ozimou pšenicí. Letošní ročník představil také nové moderní nástroje v zemědělství, jako jsou EasyConnect, InterraScan, či Cropwise Operations.

Porosty řepky, které zahajovaly polní pokusy, vypadaly ve Žlunicích velmi pěkně. Ing. Helena Bochová, kampaňová manažerka společnosti Syngenta pro Českou a Slovenskou republiku, zdůraznila technologii společnosti Syngenta pro nejvyšší výnos. Pro podzimní ošetření mají pěstitelé opět k dispozici šetrný regulátor růstu Toprex (difenoconazole 250 g/l, paclobutrazol 125 g/l). Na ochranu proti chorobám, zesílení a navětvení porostu cílí jarní aplikace přípravku Plexeo 60 (metconazole 60 g/l). Další ve fungicidním sledu je novinka Treso (fludioxonil 500 g/kg), jehož účinná látka je v řepce nová, a tudíž podle Ing. Bochové velmi účinná.

Na prezentované odrůdy ozimé řepky se zaměřila Ing. Dana Brožová ze společnosti Syngenta. Patří k nim SY Harnas, SY Glorietta (se stabilními a vysokými výnosy i na lokalitách s nižší dostupností dusíku, charakterizuje ji též odolnost k viru žloutenky vodnice), dále hybridy SY Alix a SY Aliboom (nese geneticky podmíněnou odolnost k TuYV) s odolností vůči nádorovitosti košťálovin a také Aganos s geneticky podmíněnou odolností k TuYV a fomě (gen Rlm7). Velmi dobře podle Ing. Brožové toleruje i stresové podmínky.

V bloku s ozimou pšenicí představil technologii ošetření této plodiny Ing. Jan Müller ze společnosti Syngenta. Herbicidní ochranu zajišťovaly Axial Plus (pinoxaden 50 g/l) a Camaro (florasulam 6,25 g/l, 2,4-D 300 g/l), regulaci porostu pak Moddus (trinexapac-ethyl 250 g/l). Proti chorobám zasahovali ve Žlunicích dvoufázově. V T1 (BBCH 31–32) kombinací fungicidů Tern 750 EC (fenpropidin 750 g/l) a Plexeo 60 (metconazole 60 g/l) a na T2 cílili osvědčený Elatus Era (benzovindiflupyr 75 g/l, prothioconazole 150 g/l).

Prezentace odrůd ozimé pšenice se ujali zástupci společnosti VP Agro – Ing. Karel Sýkora, Ph.D., a Ing. Petr Shejbal. Představili silné zastoupení klasických i osinatých odrůd, které před několika lety opět úspěšně přivedly na tuzemský trh. Patří mezi ně odrůda RGT Venezio (A), nejvýnosnější A odrůda v Soutěži technologií 2021, Viriato (A, ale mnohé parametry elitní) a RGT Sacramento (B/C). Odrůdou osinatého typu je také RGT Borsalino (A), ozimá pšenice, která zaujala v prvním roce sledování v tuzemských podmínkách výnosem i vitalitou. V sortimentu klasických odrůd představili zástupci společnosti VP Agro osvědčené materiály – v tuzemsku nejpěstovanější RGT Reform (A), dále RGT Ponticus (E), který je čtvrtou nejpěstovanější německou odrůdou, ale také RGT Depot (A) či RGT Ritter (A), obě klasové odrůdy na pevném stéble, velmi dobré do přísuškových oblastí. Nechyběl ani RGT Specialist (B/C), velmi nízká ozimá pšenice, kterou lze pěstovat i při nižší intenzitě. Novinkami pro letošní rok jsou pak RGT Telemark (E/A), velmi kvalitní branišovická odrůda, v současnosti nejranější v tuzemsku registrovaná odrůda, a RGT Revolver (C), typicky krmná výnosná odrůda z německého šlechtění, shrnuli řečníci.

V technologii hybridního ječmene Hyvido zdůraznil Ing. Müller použití morforegulátoru – na T1 Moddus společně s fungicidem Unix (cyprodinil) a na T2 Moddus Flexi s fungicidem Elatus Era. Proti plevelům byl v hybridním ječmeni aplikován osvědčený růstový herbicid Camaro.

Sortiment hybridního ječmene prezentoval již RNDr. Ondřej Skala ze společnosti Syngenta. Věnoval se zejména novinkám SY Maliboo, SY Harrier a SY Loona, pěstitelé si mohli prohlédnout i známé hybridy SY Baracooda, SY Galileoo a SY Dakoota. SY Maliboo je hybrid s duálním využitím. V České republice je úspěšně registrovaný na zrno (nejvyšší výnos v neošetření variantě ve zkouškách ÚKZÚZ), ve spojitosti délky a mohutnosti stébla je také vhodným adeptem pro využití na siláž. Další novinka, SY Harrier, je prvním BYDV tolerantním hybridem ozimého ječmene na českém trhu. Tato vlastnost mu podle řečníka umožňuje výsev též v časnějších termínech, tím i snížení výsevku a nákladů na osivo. Patří k nejnižším odrůdám, díky tomu disponuje vysokou odolností k poléhání, má také dobrý zdravotní stav. RNDr. Skala varoval pouze před umístěním do mrazových kotlin z důvodu nižší odolnosti vůči vymrzání. SY Loona byla na trh uvedena díky velmi dobrému zdravotnímu stavu, jde též o nejvíce plastický hybrid, uvedl RNDr. Skala. Doplnil také, že osiva všech hybridů ozimého ječmene Hyvido budou mořena prémiovým přípravkem Vibrance Star.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down