Inspirace nejen v ozimé řepce

Semináře spojené s prohlídkou polních pokusů pořádané společností SELGEN, a. s., a OSEVA PRO s. r. o., přinesly inspiraci pro novou sezónu v odrůdové skladbě ozimých plodin. Uplynulé čtyři ročníky cílily na ozimou řepku a také letos jí byla věnována velká pozornost včetně její výživy. Program však obohatily též informace o dalších plodinách a jejich vlastnostech.

Průlomovou odrůdou v sortimentu ozimé řepky společnosti Selgen je novinka Cortes. K této odrůdě vyšlechtěné na ŠS Chlumec nad Cidlinou se váže mnoho předností – nízký vzrůst, odolnost vůči poléhání, ranost v kvetení, nadprůměrný výnos semen i oleje a vysoká odolnost vůči mrazu. Středně rané odrůdy Ocean a Orion jsou již novinky v nabídce ozimé řepky firmy Oseva PRO, registrované v loňském roce na Slovensku. Spojuje je střední výška rostlin, dobrá odolnost vůči poléhání, vysoká zimuvzdornost (odrůda Ocean na vyšší úrovni než Orion), ale vynikají i v obsahu oleje v sušině semen a výnosem semen, přiblížila Ing. Ivana Macháčková ze společnosti Selgen.
Ing. Karel Mládek ze společnosti Selgen hovořil o novinkách v odrůdové skladbě ozimé pšenice. Jsou jimi odrůdy Diadem (registrován na Slovensku se stabilní potravinářskou jakostí A) a Turandot (A), u kterého si podle Ing. Mládka dali šlechtitelé vysoký cíl – Turandot by měl být náhradou odrůdy Alana. Připravovanou novinkou společnosti Oseva PRO je poloraná až polopozdní ozimá pšenice Patras (A) s výborným zdravotním stavem a zimovzdorností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *