25.02.2021 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovacemi v letošním roce nešetří

Společnost BASF, spol. s r. o., představila v rámci první zimní on-line konference izopropanolový azol mefentrifluconazole, prezentovaný pod obchodním názvem Revysol. Další konference této firmy se prostřednictvím TV Zemědělec zaměřily na inovace v ochraně rostlin a novinky v segmentu digitalizace.

Společnost BASF je bezpochyby spojována s vysokou kvalitou fungicidní ochrany porostů. Tuto pověst podle Ing. Stanislava Větrovského, vedoucího marketingu společnosti BASF za Českou a Slovenskou republiku, stvrzují zavedením účinné látky Revysol, registrované v České republice aktuálně do obilnin. Novinky v oblasti kukuřice, řepky a obilnin zasahují i do dalších segmentů ochrany – herbicidního a insekticidního, kde firma nabízí inovativní řešení do řepky Butisan Aqua Pack i nový herbicid Kelvin Duo a insekticid Voodo.

Nové řešení plevelů v ozimé řepce nabízí balíček firmy BASF Butisan Aqua Pack, který podle Ing. Marka Šmiky, plodinového manažera společnosti BASF za olejniny, vznikl jako reakce na šířící se zaplevelení prlinou rolní. Tento balíček dokáže spolehlivě prlinu regulovat a nejen ji. Balíček je složen z Butisanu Star (quinmerac 83 g/l, metazachlor 333 g/l), který si podle Ing. Šmiky zemědělci oblíbili zejména pro vysokou a spolehlivou účinnost na významné plevele a také pro dlouhodobost účinku zajišťující reziduální ochranu polí proti vzcházení další vlny plevelů. Novinkou je přidání pendimethalinu v podobě přípravku Stomp Aqua (pendimethalin 455 g/l), který kontroluje nejen prlinu, ale také merlíky, úhorník či pilát lékařský. Oba přípravky pak vzájemně posilují účinek na mák vlčí, hluchavky a kokošku pastuší tobolku. Balení Butisanu Aqua Pack slouží k ošetření 7,5 ha řepky, což odpovídá dávce 2 l/ha Butisanu Star a 0,67 l/ha přípravku Stomp Aqua. Balíček je určen pro preemergentní aplikaci.

Do kukuřice je cílen nový čistě postemergentní herbicid Kelvin Duo (nicosulfuron 429 g/kg, rimsulfuron 107 g/kg). Obě účinné látky přípravku spadají do skupiny sulfonylmočovin převážně s účinností přes listy plevelů. V dávce 70 g/ha je Kelvin Duo registrovaný proti ježatce kuří noze a plevelům dvouděložným jednoletým, ve zvýšené dávce 90 g/ha proti pýru plazivému, rdesnu blešník a violce rolní.  Jak upozornil Ing. Libor Svatoň, vedoucí týmu obchodních zástupců BASF pro Českou republiku, nový herbicid se aplikuje vždy se smáčedlem Vivolt. Firma BASF bude Kelvin Duo doporučovat v kombinaci s dalšími přípravky, což umožní snížit aplikační dávku na 50 g/ha.

Zástupci společnosti BASF představili také nový insekticid Voodo se známu účinnou látkou ze skupiny pyretroidů esfenvalerate (50 g/l). Přípravek Voodo je registrován do obilnin (pšenice, žito, ječmen, tritikale, oves) a řepky olejky. V obilninách působí v dávce 0,1 l/ha proti kohoutkům rodu Oulema a mšicím, za sezónu jej lze aplikovat třikrát (jedenkrát na podzim a dvakrát na jaře s intervalem mezi aplikacemi 14 dní). Registrace v řepce je poměrně široká – krytonosec řepkový a čtyřzubý (0,1 l/ha), blýskáček řepkový (0,15 l), krytonosec šešulový (0,2 l/ha), bejlomorka kapustová (0,2 l), ovšem jen jedenkrát za sezónu. Ing. Šmika doplnil i vedlejší účinnost na pilatku, zápředníčka či dřepčíky. Naopak na mšici broskvoňovou účinnost nelze očekávat.

Do zemědělství pronikají také moderní technologie a digitalizace, konference se proto soustředily i na řešení Xarvio Field Manager a Xarvio Scouting. Závěr odborné akce patřil společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., se kterou BASF úzce spolupracuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down