28.08.2018 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy vhodné na horší pozemky

Společnost SAATEN-UNION CZ s. r. o. uspořádala na Prostějovsku polní den. Kromě stálého sortimentu hybridních odrůd ozimé pšenice si návštěvníci mohli prohlédnout i nadějné novinky v portfoliu – hybridy Hyking a Hyvento.

Ing. Adam Čáslava, produktový manažer pro hybridní pšenice společnosti SAATEN-UNION CZ s. r. o., přiblížil návštěvníkům polního dne princip množení hybridní pšenice a také jim řekl, jak úspěšně pěstovat hybridní pšenici.

Novinkami v sortimentu jsou dva hybridy pro rok 2018. „Prvním hybridem je Hyking, který jsme vám představili už loni, kdy měl za sebou dva roky státních zkoušek a po oba roky byl s velkou rezervou nejvýnosnější testovanou pšenicí. Ve státních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v letech 2015 až 2017 dosáhl 111 % na průměrný výnos kontroly,“ informoval Ing. Čáslava s tím, že průměrný výnos činil 10,88 t/ha. S velmi dobrými výsledky jej lze podle zástupce SAATEN-UNION pěstovat v suchých podmínkách kukuřičné oblasti i ve velmi úrodné řepařské a bramborářské výrobní oblasti. Doporučil pěstovat tento hybrid po lepších předplodinách při intenzivní agrotechnice. Hyking je raný hybrid, který je vysoký jen 85 cm a má velmi dobrou odolnost k poléhání a velmi dobrý zdravotní stav. Podle Ing. Čáslavy vyniká výnosem zrna, což potvrdil i v registračních zkouškách.

Druhou novinkou je hybrid Hyvento, který uspěl v Německu v BSA (Spolkový odrůdový úřad), kde se stal prvním registrovaným hybridem s potravinářskou kvalitou A. Dobře si poradí s přísušky. Odolnost vůči stéblolamu zajišťuje gen Pch 1, proto jej lze pěstovat i po obilní předplodině. „Tento hybrid kombinuje vysoký výnos a velmi dobrou kvalitu, zachovává si vysoký obsah dusíkatých látek v zrnu. Produktový manažer pro hybridní pšenice doporučil sít hybrid Hyvento od 20. září, ideálně po zlepšující předplodině. „Pro maximální podporu odnožování navyšte výsevek na 130 až 140 zrn na metr čtvereční a dodržte hloubku setí dva až tři centimetry,“ zdůraznil dále s tím, že při raných termínech setí je vhodné ošetření proti přenašečům virových chorob.*

Více informací naleznete v aktuálním čísle týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down