29.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy řepky pro podzimní zásev

Na pozemcích ZEMO, spol. s r. o., Bohaté Málkovice, proběhl celostátní polní den společností Rapool CZ s. r. o. a SAATEN-UNION CZ s. r. o. s bohatým sortimentem odrůd ozimé řepky a ozimé pšenice. Hlavním cílem celostátního polního dne bylo usnadnit pěstitelům výběr vhodných odrůd pšenice a řepky pro následující sezónu a doporučit odrůdy vhodné pro zásev na podzim 2018.

Účastníky polního dne provázel po demonstračních pokusech s ozimou řepkou roduktový manažer Bc. Pavel Stárek ze společnosti Rapool CZ s. r. o. Jako první představil hybrid Atora, který doporučil jako hlavní nosný hybrid pro zásev 2018. Atora má velmi rychlý počáteční vývoj jak kořenového aparátu, tak listové růžice. Praxe podle Pavla Stárka potvrzuje, že Atora vzchází i za nižší půdní vlhkosti. Atora je podle něj mimořádně zdravá.

Velmi plastický hybrid Kuga pochází z PNN šlechtění (postneonikotinoidního). Podle zástupce RAPOOL disponuje vysokou mrazuvzdorností. „Oproti hybridu Atora je o něco nižší a má vyšší odolnost proti poléhání, je o dva dny ranější než Atora a dřívější je i nástup do jarní vegetace,“ uvedl Pavel Stárek a doporučil ji vyset na 2/3 ploch a Kugu pro rozložení rizik daného ročníku na 1/3 ploch.

Marathon netvoří enormně přerostlé porosty náročné na hnojení dusíkem, ale efektivně využívá dusík ve prospěch vysokého výnosu semen a oleje. Kombinuje nižší výšku porostu s maximálním výnosem. Je vhodný pro rané a střední termíny setí.

Novinkou v sortimentu Rapool pro letošní rok je hybrid Temptation. Je vyšší než hybrid Marathon, má dlouhé větve a plodné patro, které vychází z nízkých pater. Temptation má velmi rychlý počáteční vývoj, což umožňuje lépe odolávat tlaku podzimních škůdců. Jde o první odrůdu s geneticky podmíněnou rezistenci vůči viru žloutenky vodnice.

Další nový hybrid Kicker má rychlé vzchází a dobře se vyvíjí před zimou, v ČR byl registrovaný letos. Má dobrý zdravotní stav a obsahuje nový gen rezistence proti fómě APR37. Má vyšší kompenzační schopnost a vyšší podíl kořenového vlášení. Je vhodný pro všechny typy půd, zvládá i horší lokality a těžké půdy. Hodí se i pro úzké osevní postupy.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down