07.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hromadný výskyt dospělců bázlivce

Bázlivec kukuřičný je invazní škůdce, za jehož hlavní škodlivé stadium jsou považovány larvy ožírající kořeny. V posledních letech se však setkáváme i se škodlivostí brouků, kdy na některých lokalitách škodí žírem na bliznách i na zrnech v palicích. Riziko aktivity bázlivce kukuřičného zobrazuje portál agrorisk.cz., který zároveň poskytuje předpověď dalšího rozvoje škůdce.

Ochrana proti larvám i dospělcům je prováděna na základě dosažení kritických počtů.

Ochrana proti larvám je doporučena při výskytu 35 a více dospělců v průměru na jeden lapač za 14 dnů v předchozím roce v období kvetení do poloviny srpna při redukci populační hustoty z důvodu potřeby pěstování kukuřice po kukuřici v následujícím roce. Ochrana proti broukům při výskytu tří až šesti dospělců na jeden klas v období před květem a v průběhu kvetení u kukuřice na osivo a devět a více dospělců na jeden klas v období před květem a v průběhu kvetení u kukuřice na zrno, pokud chceme zabránit ztrátám na výnosu v daném roce.

Portál agrorisk.cz v tyto dny varuje před hromadným výskytem dospělců. Podmínky počasí, zejména zvyšující se teploty, vedou k hromadnému líhnutí brouků a jejich rozlézání v porostech kukuřice. Riziko aktivity bázlivce kukuřičného zobrazuje mapa.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Úvodní fotografie: Riziko aktivity bázlivce kukuřičného 15. 7. 2023 Zdroj www.agrorisk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down