13.10.2016 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnocení půdy rýčovou zkouškou

Takzvaná rýčová zkouška je způsob, jak zemědělec může rychle získat informace o stavu půdy.

Instruktážní video o tom, jak ji provádět, zveřejnil na svém kanálu na Youtube Bioinstitut, o. p. s. Video pochází z dílny švýcarského Výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství (FiBL).
Rýčovou zkouškou lze snadno zjistit vlhkost půdy, ale také dlouhodobě sledovat její stav, vývoj a vliv různých způsobů použité agrotechniky. Během vegetace ji lze použít například ke zjištění, jak snadno rostliny půdu prokořeňují a podobně.
Video popisuje, pro koho je rýčová zkouška vhodná, jak a na jakém místě je vhodné ji provést a jakým parametrům věnovat pozornost. Sleduje se například rozvrstvení, barva a vůně, zrnitost, struktura půdy, dále obsah vápníku (s pomocí 10 % HCl) a přítomnost kořenů. Jednou ze zkoušek je zkouška shozem. Půda se nechá spadnout z týče a pozoruje se, jak vypadá po dopadu. Interpretace zjištěných výsledků ale záleží na více faktorech.
Jak uvádí Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství v tiskové zprávě, tento tutorial je dalším z řady praktických instruktážních filmů zaměřených na environmentálně šetrné agrotechniky, které nově připravuje švýcarský výzkumný ústav FiBL pro Českou republiku ve spolupráci s organizací Bioinstitut.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down