Rezistence dvouděložných plevelů vůči herbicidům zatím není pro zemědělskou praxi v ČR závažnějším problémem. Výsledky průzkumu odborníků z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) však dokládají, že u nejběžnějších plevelů širokořádkových plodin, merlíku bílého a laskavce ohnutého, existuje značné množství populací rezistentních vůči herbicidům s účinnými látkami na bázi inhibitorů fotosystému II, které sice patří ke starší skupině herbicidních látek, ale jsou často používané z důvodu příznivých uživatelských vlastností, zvláště ceny, širokého spektra účinku a vysoké selektivity.
V průzkumu bylo detekováno prozatím jen malé procento rezistentních populací merlíku bílého, ale již poměrně vysoké procento laskavce ohnutého k terbuthylazinu a metamitronu, účinným látkám hojně používaným v kukuřici a cukrovce. Tyto populace byly silně rezistentní, byly u nich zjištěny velmi vysoké faktory rezistence, neboť přežívaly až třicetinásobně vyšší dávku terbuthylazinu, než je registrovaná, uvádí Ing. Pavlína Košnarová, Ph.D., a kolektiv z ČZU v článku v časopise Úroda.
Vzhledem k tomu, že laskavec ohnutý i merlík bílý patří k plevelům s velmi vysokou reprodukční schopností a dlouhověkou půdní zásobou, mají tyto druhy vysoký potenciál ke vzniku herbicidní rezistence v důsledku větší pravděpodobnosti výskytu mutací zakládajících rezistenci. Z pohledu antirezistentní strategie je proto potřeba se u těchto plevelů zaměřit na snižování výskytu a věnovat pozornost opatřením vedoucím k omezování jejich reprodukce, půdní zásoby a populační hustoty a předcházet v populacích rozvoji rezistence například i mechanickými zásahy v širokořádkových plodinách a používáním širší palety mechanismů účinku herbicidů a kombinovaných herbicidů obsahujících účinné látky s více mechanismy účinku. V případě opakovaného selhávání ochrany je potřeba se obrátit na dodavatele herbicidu nebo na specializované pracoviště se žádostí o provedení testu na rezistenci.*
Podrobné informace k tomuto tématu jsou k dispozici v časopise Úroda (4/2019).