23.03.2018 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Festival Evolution otevřel své brány

Počínaje dnešním dnem až do neděle patří výstaviště v Praze Holešovicích všem vyznavačům zdravého životního stylu. Již počtrnácté se koná jarní Festival Evolution, který nabízí pět tematických oblastí, mezi nimi i Bio Styl. Na ploše 10 000 m2 se představí 428 vystavovatelů, návštěvnost pořadatelé očekávají kolem 17 000 osob.

S produkcí kvalitních biopotravin se mohou návštěvníci seznámit v přednáškovém bloku Od vidlí po vidličku, který připravila PRO-BIO LIGA na sobotu. Jedním z témat jsou zapomenuté plodiny jako jednozrnka, dvouzrnka, čirok, proso, pohanka a podobně. Pozornost bude věnována i kvalitě masných výrobků a úskalí výroby potravin bez chemie.

V rámci tiskové konference uspořádané při zahájení Festivalu Evolution uvedla Ing. Andrea Hrabalová, PRO-BIO LIGA, že trh s biopotravinami v Evropě i ve světě zažívá boom. Podle nejnovějších statistik světového ekologického zemědělství celosvětový obrat za biopotraviny dosáhl v roce 2016 více než 80 miliard eur, což představuje 10% meziroční růst. Největší trh s biopotravinami je v Severní Americe – spotřebitelé na tomto kontinentu utratili za biopotraviny téměř 42 miliard eur, ekologické produkty zde představují 5 % potravinového trhu. Druhou pozici si drží Evropa s obratem 33,5 miliardy eur. V rámci Evropy má největší trh s biopotravinami Německo, představuje téměř třetinu celkového evropského obratu za biopotraviny.

V České republice obrat za biopotraviny v roce 2015 dosáhl 80 milionů eur. Z celkové spotřeby potravin mají v ČR biopotraviny 1% podíl, zatímco v Dánsku téměř 10 % všech nakoupených potravin spadá do kategorie bio, upozornila Ing. Hrabalová. Zajímavým pohledem je i kupní síla v jednotlivých zemích – zatímco Češi utratí za biopotraviny přibližně 8 eur na obyvatele za rok, u Švýcarů, kteří vydávají za biopotraviny nejvíce peněz, činí tato částka 274 eur.

V rámci bohatého programu festivalu proběhne mimo jiné Miniveletrh fairtradových produktů, kde se představí nejen potraviny, ale také řezané květiny nebo výrobky z bavlny. Jak v rámci tiskové konference připomněla Lenka Černínová, členka Rady Fairtrade Česko a Slovensko, Fairtrade je spravedlivý obchod, který zaručuje důstojné pracovní podmínky pro pěstitele (především kávy, kakaa a banánů, ale také květin) z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Vedle toho dbá též na životní prostředí – více než 50 produktů s Fairtrade certifikací je zároveň bio, vyzdvihla Lenka Černínová. Zajímavé jsou i vybrané údaje za rok 2016, kdy čeští spotřebitelé nakoupili 326 tun kávy s certifikací Fairtrade, tedy o 88 % více než v předchozím roce. Nabídka výrobků z fairtradového kakaa vzrostla mezi lety 2015 a 2016 o 56 %.

Festival Evolution probíhá od 23. do 25. 3.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down