14.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Extrémy počasí redukovaly sklizeň

Ačkoliv v tomto hospodářském roce zřejmě sklidí celosvětově více obilovin než v minulých letech, bude celkový objem nižší, než se původně předpokládalo. Vychází to z aktuálních předpovědí několika institucí. Za redukcí původního odhadu stojí extrémy počasí. Ty trápily například i sousední Německo, kde byl průběh počasí prakticky shodný jako u nás, lokálně byl stav katastrofální. Důsledem je mírný propad sklizně obilovin a horší kvalita.

Především kvůli nižší než původně odhadované úrodě pšenice a ječmene v Kanadě, Rusku a USA se prognóza celkové světové produkce obilovin (pšenice a dalších zrnin) v roce 2021/2022 meziměsíčně snižuje o 12 mil. t na 2 283 mil. t, což je ale stále o 3 % více než v předchozím roce. Píše to ve své prognóze z konce srpna Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC; International Grain Council). Předpokládají se nová maxima u kukuřice (+75 mil. meziročně) a pšenice (+8 mil. t).

Očekává se, že spotřeba vzroste o 2 %, včetně přírůstků pro potravinářské (+12 mil. t/rok), krmné (+30 mil. t) a průmyslové účely (+7 mil. t). Projekce celosvětové roční spotřeby je ale meziměsíčně snížena o 7 mil. t na 2 288 mil, t, což souvisí především s nižšími údaji o zkrmování pšenice a ječmene v kontextu horšího výhledu nabídky.

S nižší než původně předpokládanou výší sklizní pšenice počítá také Americké ministrstvo zemědělství (USDA). Například v Rusku nyní očekává pouze produkci 72,5 milionu tun pšenice, přestože původně předpokládalo sklizeň o 12,5 milionu tun vyšší. V suchem postižené Kanadě snížilo ministerstvo svou prognózu o 7,5 milionu tun na 24 milionů tun. V samotných USA je odhad nižší o 1,34 milionu tun na 46,18 milionu tun.

Světové zásoby obilovin se podle odhadů IGC snižují již pátým rokem v řadě na nejnižší úroveň za sedm sezón, a to na 589 mil. t (–4 mil. t/rok), přičemž meziroční pokles u pšenice, ječmene a prosa/triticale je jen částečně kompenzován mírně vyššími zásobami kukuřice a žita. Celosvětový obchod s obilovinami (červenec/červen) by měl podle projekcí vykázat první pokles za poslední tři roky, včetně menších dodávek pšenice (–1 mil. t), kukuřice (–10 mil. t) a ječmene (–2 mil. t), ale nárůstu u čiroku (+1 mil. t).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down