Po dvouleté přestávce se v roce 2022 opět sešli poradci a vědci, aby si v rámci Evropského setkání pro kukuřici (EMM) vyměnili názory. Jak Německý výbor pro kukuřici uvedl, setkání se konalo 7. a 8. září v dánském městě Agerskov v jižním Jutsku nedaleko německých hranic. Konference má dlouho tradice. V roce 1973 se sdružení pěstitelů kukuřice z různých zemí poprvé dohodla na výměně poznatků o tehdy ještě mladé plodině ve střední Evropě. V roce 2022 se tak uskutečnilo 50. setkání. Tradičně se akce zaměřuje na pěstování a využití kukuřice na siláž, zatímco kukuřice na zrno hraje spíše podřadnou roli.
Informoval o tom Německý výbor pro kukuřici (Deutsches Maiskomitee e. V., DMK). Účastníci konference z Belgie, Dánska, Německa, Francie, Velké Británie a Itálie téměř shodně informovali o obtížném pěstitelském roce, který se vyznačoval vedry a suchem s odpovídajícími dopady na výnos a kvalitu sklizené kukuřice. Z Belgie přišla zpráva, že první poroty silážní kukuřice byly kvůli suchu sklizeny již v polovině srpna. Aktuální údaje o vývoji v oblasti zatím nebylo možné předložit. Zpravodajové však předpokládali, že ve srovnání s předchozím rokem nedošlo k žádným významným změnám a že celková plocha zůstala na 230 000 ha.
Dánsko zaznamenalo mírný pokles ploch se 176 000 ha, z toho 148 000 ha tvoří silážní kukuřice pro krmné účely a 10 000 ha pro výrobu bioplynu. Francie hlásila zpočátku dobrý vývoj úrody, než se zhruba od poloviny července v době kvetení objevily dvě extrémní vlny veder. To mělo za následek velmi slabé opylení a rychlé dozrávání porostů kukuřice na siláž i na zrno. U kukuřice na zrno se předpokládal výrazný pokles plochy na 1,37 milionu hektarů, zatímco u kukuřice na siláž se plocha rovněž snížila na 1,26 milionu hektarů.
Ve Velké Británii zůstává pěstební plocha již několik let konstantní a činí necelých 230 000 ha, přičemž značná část se nyní využívá k výrobě bioplynu. Také ve Spojeném království – většina ploch s kukuřicí se nachází v jižní polovině Anglie - trpěla úroda suchým a neobvykle teplým počasím. Nicméně v roce 2023 se očekává další nárůst ploch kukuřice vzhledem k poměrně nízkým výdajům na hnojiva a ochranu plodin.*