20.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evidence hnojení: aktuální informace k povinnosti elektronického předání

Povinnost zaslání dat do Jednotného úložiště evidencí poprvé nastala v letošním roce, kdy by měli zemědělci v průběhu měsíce ledna (do 31. 1.) odevzdávat data evidence hnojení za rok 2022. Informuje o tom tisková zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Od 1. 1. 2022 vstoupila v účinnost novela zákona č. 156/1998 Sb. o hnojivech, která zavádí pro zemědělské podnikatele hospodařící na výměře větší než 20 ha povinnost vést elektronicky evidenci o hnojivech (včetně evidence pastvy) použitých na zemědělské půdě a lesních pozemcích (dále jen „evidence hnojení“). Podrobnosti vedení evidence hnojení zpřesňuje prováděcí vyhláška k zákonu o hnojivech č. 377/2013 Sb., v platném znění.

Nově se v evidenci hnojení také zaznamenává datum výsevu/sadby plodiny, datum sklizně/zapravení plodiny a také výnos plodiny, a to jak hlavního produktu (zrno, semeno, hlízy, bulvy), tak vedlejšího produktu (sláma, chrást, nať). Povinnost evidence výnosů se nevztahuje na trvalé travní porosty. Vyhláška umožňuje tyto údaje vést i samostatně.

Zákon navíc stanovuje povinnost pro zemědělské podnikatele vedoucí evidenci hnojení v elektronické podobě ji za kalendářní rok elektronicky předat do Jednotného úložiště dat evidence hnojení. Tato aplikace umí zpracovat i přijmout data evidence hnojení vedené v Portálu farmáře, komerčních softwarech i ve speciálním excelovém souboru připraveném Ministerstvem zemědělství.

Všechny výše zmíněné náležitosti lze evidovat v aplikaci EPH na Portálu farmáře, ale i v běžném komerčním software určeném k vedení zemědělských evidencí. Návod pro vyplňování výnosů a zaslání dat do jednotného úložiště z EPH je zveřejněn na odkazu EPH_Zadavani_vynosu.pdf (eagri.cz).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down