Etendard – špička do řepařské oblasti

- FAO Z/S 260/260 - intenzivní hybrid do intenzivních podmínek - vynikající výnosy zrna v řepařské oblasti - rychlé uvolňování vody ze zrna - vysoká výkonnost na siláž a vlhké zrno v ŘVO a BVO - hybrid s vysokým podílem palic výnosem energie

Etendard má velmi široké uplatnění. V řepařské výrobní oblasti se velice dobře hodí pro jakýkoliv způsob sklizně (od siláže až po suché zrno). Jeho předností je nejen vysoký a vyrovnaný výnos zrna, ale také rychlé uvolňování vody z něj. Pokud je zařazen v pokusech, patří mezi hybridy s nejnižší vlhkostí zrna v době sklizně, což příznivě ovlivňuje ekonomiku jeho pěstování.
Uplatnění najde také v lepší bramborářské výrobní oblasti pro sklizeň na siláž i vlhké zrno, což dokazují výsledky z pokusů. Loni například v Agro Záblatí (okres Žďár nad Sázavou, 520 m n. m.) dosáhl při sklizni 26. 10. 2001 hektarového výnosu zrna 11,97 t při 33,5% vlhkosti, což odpovídá 9,25 t suchého zrna. Metody konzervace vlhkého kukuřičného zrna posunuly hranici pěstování tohoto vysoce výkonného hybridu do vyšších poloh, a tak se tam zemědělci mají na co těšit.
Etendard je dvouliniový, rovnoměrně zrající hybrid, typ zrna F x D. Má štíhlé stéblo s těsně přimknutým, pevně držícím klasem a polovzpřímenými listy. Pro úspěch jeho pěstování je důležitý správný výběr pozemku. Patří na vláhově i živinově jisté pozemky, za což se při sklizni bohatě odmění. V žádném případě nepatří na pozemky chudé na živiny a vláhu. V tabulce jsou shrnuty některé výnosy Etendardu z běžných ploch.
Kdo jednou Etendard zkusí, nerad jej opustí.

Stránku připravil Ing. Jan Bosák,
Poradenská služba KWS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *