01.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologicky v Českém středohoří

V malebném kraji severovýchodního výběžku Českého středohoří, pod dohledem majestátní hory Sedlo (druhý nejvyšší vrch Českého středohoří), v malé vísce s poetickým názvem Lhota pod Pannou, sídlí v čísle popisném 26 Farma Petra Horčíka. Název vesničky (85 obyvatel) je odvozen od asi dva kilometry vzdáleného skalnatého čedičového vrchu Panna s pozůstatky stejnojmenného hradu.

Hodnotitelská komise programu Asociace soukromého zemědělství ČR Pestrá krajina udělila této farmě zlatou medaili v pátém ročníku daného programu.

Dva hospodáři – Petr Horčík se synem Petrem
Dva hospodáři – Petr Horčík se synem Petrem

Nelehké hospodaření

Na chodu farmy hospodařící v ekologickém režimu se podílí většina členů rodiny, zejména Petr Horčík s manželkou Marií, dcera Martina a syn Petr i se svými protějšky. Proto lze bez rozpaků užívat pojmenování rodinná farma. Dalším důkazem bylo přivítání hodnotitelské komise na nádvoří Richtrova mlýna u obce Lovečkovice, kdy byly přítomny nejméně tři generace rodu a po celou dobu úvodních rozhovorů se všichni aktivně zapojovali.

Na hřebeni po obou stranách Víťovy rozhledny je vysázeno stromořadí a Horčíkovi plánují hřeben osázet až k Bukové hoře
Na hřebeni po obou stranách Víťovy rozhledny je vysázeno stromořadí a Horčíkovi plánují hřeben osázet až k Bukové hoře

Práce v lese

Hospodaření až v osmi katastrech obcí v CHKO České středohoří, v rozlehlém a členitém terénu s celkovou výměrou více než 1000 hektarů není vůbec jednoduché. Zemědělská půda přetvořená na louky a pastviny o výměře 750 hektarů slouží jako výživová základna pro pětisethlavé stádo masného skotu plemene limousin. Ve výměře je také až 200 hektarů ostatních ploch, což klade na farmu nemalé finanční nároky především při úhradě daně z nemovitostí. Dále farma vlastní řadu dalších pozemků, které jsou v evidenci podle katastru nemovitostí vedené jako orná půda a jsou přitom vlivem dlouhodobého „nehospodaření“ zarostlé náletovými dřevinami. U těchto pozemků hospodáři neplánují vyklučení, ale naopak jejich ponechání a převedení do kultury lesa. K tomu ještě obhospodařují desítky hektarů lesa, kde se věnují zejména sanitární těžbě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down