12.09.2022 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivněji proti hlízence u řepky

Společnost Corteva Agriscience, s. r. o., představila na výstavě Naše pole sortiment odrůd ozimé řepky včetně nových přírůstků. Prezentovala také různé varianty ošetření obilnin přípravky na ochranu rostlin z jejich sortimentu. Návštěvníci si mohli prohlédnout tři varianty ošetření ozimé pšenice a jednu jarního ječmene.

David Bouma

Odrůdy řepky Pioneer popsal Ing. Jan Bosák ze společnosti Corteva Agriscience s. r. o. Novinkou je hybrid PT303, zdůraznil u něj zvýšenou odolnost vůči sekundárnímu napadení hlízenkou v období květu řepky (nabízí pod marketingovým názvem Protector Sclerotinia). Vlastnost je podle něj důležitá proto, že jedním z výnosotvorných faktorů je hmotnost tisíce semen, která se tvoří při nalévání šešulí. Při vyšším výskytu hlízenky se ale přeruší cévní svazky, semena se řádně nenalejí a HTS je nižší.

Z pohledu ošetření je však k hybridu potřeba přistupovat stejně jako k jiným materiálům včetně ochrany proti hlízence v době květu, upozornil. U hybridu lze ale očekávat nižší napadení hlízenkou a menší prostupnost choroby porostem. Hybrid PT303 je středně vysoký, má rychlý počáteční růst a dobře zapojuje porost, disponuje rezistencí vůči TuYV. Podle Ing. Bosáka u něj lze očekávat vysoké výnosy.

Dodal, že veškeré osivo, které prodávají, mají mořeno biostimulátory. Cílem je co jevíce podpořit podzimní růst a tvorbu dostatečně velké listové plochy, která zabrání růstu plevelů a poskytne více prostoru pro ošetření.

Kromě výše uvedeného hybridu si návštěvníci v porostu mohli prohlédnout zcela čerstvou novinku PX141, ale také zavedené materiály. Patří mezi ně PT298 s vyrovnanými výnosy v teplé i chladné oblasti, PT271, nenáročný hybrid vhodný i pro základní stupeň agrotechniky, nebo PX131 s nižším vzrůstem.

Na parcelkách s prezentací variant ochrany obilnin byl k vidění z novějších materiálů například fungicid Mizona registrovaný proti některým listovým chorobám pšenice a ječmene, nebo obdobně zaměřený Librax. Z herbicidů byl použit například zavedený Orcane proti chundelce metlici a dvouděložným jednoletým plevelům. Mezi novější přípravky patří herbicid Korvetto do řepky.

Fungicid Verben (prochinazid, prothiokonazol) má pak registraci do pšenice, ječmene, ozimého tritikale a ozimého žita proti širokému spektru listových chorob včetně padlí a, v závislosti na konkrétní plodině, také proti stéblolamu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down