Dvě nové odrůdy jetele lučního

Vyšlechtění a zkoušení nové odrůdy zabere 13 až 15 let. Každá odrůda musí být registrována v oficiálních zkouškách předtím, než je zařazena do směsí. Díky intenzivnímu šlechtění se každoročně dostávají na trh nové odrůdy.

V rámci akce Naše pole si návštěvníci mohli prohlédnout dvě nové odrůdy jetele lučního Hammon a Callisto, několik jetelotravních směsí, travní směsi pro trvalé louky a pastviny, směs pro bioplynové stanice a další.

„V Nabočanech vystavujeme běžné směsi, které patří do oblasti vysočiny a dají se využít i v řepařské oblasti. K vidění jsou i dvě nové odrůdy jetele lučního tetraploidní Hammon a diploidní Callisto, které byly vyšlechtěny v Hladkých Životicích. Bohužel, na porostech bylo patrné poškození bzunkou a okusem od zajíců. Jílek jednoletý zastupuje tetraploidní odrůda z Hladkých Životic Logics, jílek mnohokvětý italský Moravice pochází rovněž z našeho šlechtění. Před rokem jsme prezentovali také kostřavovité hybridy, ale jejich podzimní výsev bývá často problematický. To se potvrdilo i loni na podzim, kdy bylo na Našem poli takové sucho, že všechny porosty bylo nutné zasít na jaře znovu,“ vysvětlil Ing. Ivan Houdek, šlechtitel z DLF – Seeds, s. r. o., Hladké Životice.

„Směsi se snažíme každoročně obměnit, chceme ukázat tradiční jetelotrávy a zejména luční a pastevní směsi. V letošním roce jsme zaznamenali zvýšený zájem zemědělců o čisté porosty jetele a vojtěšky. Zemědělci se snaží získat dotace na pěstování plodin vázajících dusík, někdy i na úkor kvality siláže. Pro konzervaci siláže je důležitý obsah vodorozpustných cukrů v trávě, cukry mají vliv i na vyšší stravitelnost,“ řekl Ing. Martin Müller, Ph.D., produktový manažer DLF – Seeds, s. r. o., Hladké Životice.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *