06.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva nové fungicidy a herbicid

Na konferenci v Kladně společnost Corteva Agriscience Czech s. r. o. představila nové přípravky, které uvádí na trh v této sezóně. Patří mezi ně herbicid Principal Forte a fungicidy Zorvec Vinabel a Doctor.

Doctor (prochinazid 50 g/l, prothiokonazol 200 g/l) je registrován do pšenice, ječmene, ozimého tritikale a ozimého žita v dávce 0,75–1 l/ha proti mnoha listovým chorobám, například rzím, DTR, braničnatce pšeničné, padlí, hnědé skvrnitosti ječmene, rynchosporiové skvrnitosti ječmene nebo ramulariové skvrnitosti ječmene. U pšenice a tritikale je uveden také stéblolam.

Do vinné révy je určena druhá novinka, Zorvec Vinabel (oxathiapiprolin 40 g/l, zoxamid 300 g/l), a to proti plísni révy; disponuje novou účinnou látkou s odlišným mechanismem účinku. Podle registru se dávkuje v množství 0,25 l/ha do 500 l vody/ha do BBCH 61, a v množství 0,5 l/ha ve 1000 l vody/ha od BBCH 61. Aplikovat lze od BBCH 15 do BBCH 79. Podle společnosti Corteva poskytuje stálý účinek proti plísni, který je minimálně ovlivněn výkyvy počasí.

Ing. Jiří Matoulek ze společnost Corteva Agriscience Czech představil nový herbicid do kukuřice Principal Forte (dikamba 510,42 g/kg, nikosulfuron 62,475 g/kg, rimsulfuron 31,25 g/kg) a safener isoxadifen ethyl. Uvedl, že se jedná se o nový širokospektrální postemergentní herbicid proti komplexnímu spektru plevelů. Má výbornou účinnost proti trávovitým a dvouděložným plevelům a stejně tak proti vytrvalým plevelům, jako je pcháč oset, mléč nebo pýr plazivý. Velmi dobře likviduje plevelné brambory. Postřik by měl přijít na plně vzešlé plevele, ideálně do fáze pěti pravých listů, ale v závislosti na citlivosti. Do kukuřice ho lze bezpečně aplikovat od druhého do devátého listu plodiny. Selektivita k plodině je podle Ing. Matoulka velmi široká, bez ohledu na odrůdu, FAO a zaměření. Podle registrace se aplikuje v dávce 0,48 kg/ha + 0,1 % Vivolt, případně děleně 0,24 kg/ha + 0,1 % Vivolt (max. dvakrát). Vhodný je do tank-mixu s půdními herbicidy na bázi terbuthylazinu (Balaton Plus) nebo dimethenamidu, uvedl Ing. Matoulek. Dodal, že lze použít také smáčedlo Šaman v dávce 0,4 l/ha.

Další podrobnosti z konference přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down