08.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dostupnost fosforu v půdě a hledání jeho optimálního obsahu

Fosfor patří mezi základní živiny a je nezbytný pro růst a vývoj všech pěstovaných plodin. Nejrozšířenějším postupem stanovení jeho dostupnosti v půdě je metoda Mehlich III, její využití však naráží na řadu metodických problémů. Za účelem získání nových informací byl založen dvouletý nádobový experiment s cílem ověřit, jaký je vztah mezi obsahem fosforu v půdě a výnosem. Pokusnými plodinami byly: v prvním roce kukuřice, ve druhém ječmen.

Fosfor v různých dávkách byl aplikován na počátku pokusu, ve druhém roce bylo hnojeno pouze dusíkem, aby se co nejvíce projevil vliv obsahu P v půdě na výnos. Výnos obou plodin i obsah fosforu v půdě se zvyšovaly s rostoucí dávkou P, ale pokud obsah fosforu překročil 50 mg/kg, nemělo jeho další zvyšování na výnos vliv. Z výsledků vyplývá, že obsah P stanovený metodou Mehlich III má vliv na výnosy pěstovaných plodin, a je proto využitelným ukazatelem dostupnosti fosforu v půdě.

Podrobné informace přináší článek Ing. Jaroslava Hynšta, Ph.D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno v březnovém vydání časopisu Úroda (3/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down