Podle přihlášených množitelských ploch obilnin v České republice v roce 2023 patří mezi nejdůležitější obilniny seté na jaře: jarní ječmen (Hordeum vulgare L.) – 8655,25 ha, jarní pšenice (Triticum aestivum L.) – 1896,32 ha, oves setý (Avena sativa L.) – 1575,31 ha, oves nahý (Avena nuda L.) – 686,83 ha a jarní tritikale (x Triticosecale Wittm. ex A. Camus) – 409,97 ha.
Porosty jarních obilnin mohou být ohroženy
Jak uvádí v časopise Úroda (1/2024) Ing. Jana Chrpová, CSc., s kolektivem autorů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, někteří původci houbových chorob obilnin jsou schopni přežívat na posklizňových zbytcích až několik let. Během zimního období tvoří pohlavní stadium, které je zdrojem variability populace patogenu a nositelem primární infekce. Následuje-li po teplém podzimu mírná zima, inokulum houbových patogenů je na jaře dostatečně namnožené a mohou pak být ohroženy i porosty jarních obilnin. K přenosu z ozimů na jařiny dochází především u listových chorob (listové skvrnitosti, rzi).
V článku se autoři zabývají zdravotním stavem jarních obilnin, konkrétně jarní pšenicí, jarním ječmenem a ovsem, a také odolností/náchylností jednotlivých odrůd. V závěru se dotýkají také tématu přesívkové pšenice a výhodami jejího pěstování.
Více informací se dočtete v lednovém vydání časopisu Úroda (1/2024).*
Úvodní fotografie: Pyrenophora teres – typické síťovité skvrny tzv. net typ Foto Jana Palicová