28.02.2022 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doporučené odrůdy jarní pšenice

Osevní plochy jarní pšenice jsou ve srovnání s ozimou pšenicí nízké. Význam této plodiny v ročnících, kdy dojde k vymrznutí ozimů či povětrnostní podmínky neumožní pozdní výsev ozimých pšenic, což byl i případ sklizňového roku 2021, kdy plochy jarní pšenice vzrostly na více než 75 tisíc hektarů.

Informaci o vlastnostech odrůd registrovaných v České republice a doporučení pro pěstování poskytuje farmářům Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) ve spolupráci s komisí odborníků prostřednictvím seznamů doporučených odrůd, které každoročně vydává. Podrobný přehled sepsala v Zemědělci č. 5/2022 Ing. Vladimíra Horáková, která působí v komisi pro Seznam doporučených odrůd pšenice v rámci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Osevní plochy jarní pšenice jsou ve srovnání s ozimou pšenicí nízké. Význam této plodiny vzrůstá v ročnících, kdy dojde k vymrznutí ozimů či povětrnostní podmínky neumožní pozdní výsev ozimých pšenic, což byl i případ sklizňového roku 2021, kdy plochy jarní pšenice vzrostly na více než 75 tisíc hektarů.

Připomíná, že hodnocení odrůd uvedených v přehledné tabulce vychází z výsledků pokusů a testů prováděných v letech 2018–2021 na jedenácti zkušebních stanicích ÚKZÚZ a zkušebních místech spolupracujících organizací. Zkoušení probíhá podle jednotné metodiky a pokusy jsou pravidelně kontrolovány pracovníky Národního odrůdového úřadu ÚKZÚZ. Kromě obecného popisu uvádíme u jednotlivých odrůd jejich přednosti, ale i nedostatky. Smyslem je upozornit na vlastnosti odrůdy, kterými se odlišuje od ostatního sortimentu a umožnit pěstiteli přizpůsobit agrotechniku tak, aby mohl být plně využit genetický potenciál odrůdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down