03.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dokáže se prosadit v extrémně tradičním odvětví

V okolí obce Jiřín ve Středočeském kraji již čtvrtou sezónu hospodaří s pečlivostí sobě vlastní Jan Bezděk, víkendový farmář, který do zemědělství vnáší znalosti z vlastní digitální agentury SiteOne. Pokud se pro něco rozhodne, vše má svůj řád a jasný cíl již od počátku. Jak přiznává, má rád věci pod kontrolou.

Zaujalo ho zemědělství

Když si před šesti lety zakoupil dům se čtyřmi hektary pozemků, jeho plány nesměřovaly k zemědělství, ale k vybudování motokrosové trati. V té době jezdil závodně na motorkách. Ovšem pozemky bylo nutné sekat, a tak přišly první zemědělské stroje, které nakonec nad závodními motorkami zvítězily.

Především prémiové seno

Dnes jeho Farma Kačiny zaujímá zhruba 150 hektarů převážně travních porostů cílených pro produkci prémiového sena pro koně. Jak se takový business model zrodil? „V SiteOne jsem se naučil, že něco vyrobit, popřípadě vypěstovat umí každý. To platí ve všech oborech. Co ale úspěšné lidi odděluje od ostatních, je to, že dokážou vyrobit a prodat správnou věc,“ říká Jan Bezděk. Prvovýroba, kde lze efektivitu tvořit úsporami nákladů nebo úsporami z rozsahu, pro něj cestou nebyla. Přemýšlel proto, jak mít finální produkt pro koncové zákazníky, kde si může pomoci značkou, marketingem i doprovodnými službami. Po různých úvahách se inspiroval v blízkém okolí u chovatelů koní, kteří často neměli k dispozici kvalitní seno. Zrodila se tak myšlenka prémiového sena v malých hranatých balících. „Kůň je členem rodiny. Když majiteli nabídnu to nejlepší, vysvětlím proč, podpořím vědou, která za tím je, jsem schopný se dostat na úplně jinou marži, než když prodávám klasické seno po tunách,“ vysvětluje Jan Bezděk. Náklady na prémiové seno jsou měsíčně zhruba 2000 Kč pro jednoho koně, zároveň podle pěstitele klesají výdaje na veterinární lékaře, protože jsou zvířata zdravější.

Tady roste nejen oves

„Tady roste oves pro českou rodinnou firmu“, oznamuje ve vegetaci cedule umístěná v porostu nahého ovsa. Jde o další stěžejní plodinu, které ročně 35 až 70 tun dodávají do firmy Emco pro výrobu ovesných vloček. Plocha se pohybuje od 12 do 30 ha, obvyklé výnosy bývají kolem 3 t/ha. Pokud oves potravinářské kvalitě neodpovídá, sežerou jej koně, dodává Jan Bezděk, který je sám chovatelem koňů plemene welsh cob a slezský norik. Menší výměra (asi 10 ha) patří také ječmeni, jehož sláma je vedle sena další důležitou komoditou, a to na výrobu balíků na slaměné domy. Loni sklidili také 12 tun pšenice zejména pro vlastní chov slepic. Třetím rokem na 5 až 10 ha pěstují i olejný len, který se dobře zhodnocuje pro výrobu ptačího zobu.

Popularizátor digitálního zemědělství

Jan Bezděk je popularizátorem digitálního zemědělství a celá farma je také digitálně řízena. Všech osm traktorů je na Farmě Kačiny vybaveno GPS navigací, některé traktory mají i s autosteeringem. V loňském roce dovybavili farmu další technikou nezbytnou pro precizní zemědělství, mimo jiné softwarem pro 3D modelování DJI Terra a zejména pak postřikovacím dronem DJI Agras T20 a dronem s multispektrální kamerou DJI Mavic 3 Pro Enterprise. Jan Bezděk je od loňského roku také držitelem pilotního průkazu pro tyto bezpilotní systémy.*

Více informací přináší úvodní reportáž v časopise Úroda (4/2024).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down