Do řepky s širokým portfoliem

Společnost Belchim Crop Protection Czech Republic, s. r. o., uspořádala online konferenci zaměřenou na ochranu řepky olejky i v souvislosti se zvyšující se rezistencí škodlivých organismů vůči přípravkům na ochranu rostlin. Otázka rezistence nastavuje nový úhel pohledu na některé produkty společnosti Belchim, které mohou přispět k ochraně řepky i v situaci, kdy z trhu mizí celá řada produktů a rezistence začíná být závažným problémem.

V České republice pro rok 2022 nabízí společnost Belchim zhruba 60 produktů. Celá řada z nich je určena i pro řepku olejku.

Ing. Dita Chytková, regionální zástupkyně společnosti Belchim, v nabídce fungicidů do řepky připomněla systémový přípravek s preventivním a kurativním účinkem Protendo 300 EC (prothioconazole 300 g/l) registrovaný do řepky v dávce 0,6 l/ha proti hlízence obecné a fomovému černání stonků řepky. Jak dále upozornila, jde o trochu jiný azol, který oproti běžně používaným DMI zasahuje řetězec biosyntézy ergosterolu na více místech, což zvyšuje jeho jistotu účinku. Novinkou letošního roku je fungicid Protendo Extra (prothioconazole 125 g/l, tebuconazole 125 g/l), určený v dávce 1 l/do ozimé řepky proti hlízence obecné, fomovému černání stonků řepky a cylindrosporióze. Hovořila dále o přípravku Sirena (metconazole 60 g/l) – registrace na čerň řepkovou, fomovou hnilobu brukvovitých a cylindrosporiózu, a fungicidu Teson (tebuconazole 250 g/l), jehož registrace pokrývá čerň řepkovou, hlízenku obecnou a fomovou hnilobu brukvovitých.

Společnost Belchim má v nabídce také fungicidy Zaftra AZT 250 SC a Conclude AZT 250 SC, totožné přípravky obsahující azoxystrobin (250 g/l). Conclude lze zakoupit samostatně, Zaftru pouze v balíčku s fungicidem Kenja. Právě fungicidem Kenja určeným v řepce proti hlízence obecné se ve své přednášce zabýval Ing. Pavel Egert, regionální zástupce společnosti Belchim. Přípravek obsahuje účinnou látku isofetamid (400 g/l) s flexibilní chemickou vazbou významnou tím, že na rozdíl od pevné vazby zajišťuje účinek jak na citlivé, tak rezistentní kmeny hlízenky. Navíc působí na všechna vývojová stadia patogenu.

Nabídku insekticidů do řepky zahájila Ing. Chytková přípravkem Teppeki (flonicamid 500 g/kg) se systémovou a dlouhodobou účinností proti nymfám i dospělým stadiím mšic. Pro zvýšení účinnosti a zejména rychlosti nástupu účinku doporučila kombinaci se smáčedlem Silwet Gold. V insekticidním portfoliu naleznou pěstitelé řepky opět také přípravek Trebon OSR (etofenprox 287,5 g/l), jehož význam roste s úbytkem významných účinných látek na ochranu řepky proti škůdcům. Jde o etherický pyretroid, jehož složení je podle Ing. Pavla Hasmana z firmy Belchim odlišné od ostatních používaných látek spadajících pod esterické pyretroidy – odbourává se ze škůdců pomaleji (obecně není reziduální působení pyretroidů dlouhé) a působí i na rezistentní kmeny (mezi estrerickými pyretroidy je naopak široce rozšířena rezistence, a to i křížová). Trebon tak funguje jako přerušovač rezistence a ve sledu jej lze nejlépe podle přednášejícího zařadit na druhé ošetření proti stonkovým krytonoscům. Poté, co bude zrušena účinná látka indoxacarb, bude podle Ing. Hasmana nejúčinnějším řešením také proti blýskáčkům. Společnost Belchim nabízí i klasický esterický pyretroid Sumicidin (esfenvalerate 50 g/l), registrovaný proti stonkovým krytonoscům, blýskáčkům (registrován je, ale na tohoto škůdce by se již esterické pyretroidy aplikovat neměly), krytonosci šešulovému a bejlomorce kapustové.

V oblasti ochrany proti plevelům připomněla Ing. Chytková z portfolia společnosti Belchim přípravek Rapsan Plus (quinmerac 83 g/l, metazachlor 333 g/l). V případě výskytu problémových plevelů, jako jsou hulevník, kakost, rdesna, či výdrol obilnin a další, je jistější sáhnout po herbicidu Torso, který navíc obsahuje účinnou látku napropamide. Dalším herbicidem je Bonaxa (aminopyralid 40 g/l, clopyralid 240 g/l, picloram 80 g/l). „Tyto látky ze skupiny růstových regulátorů rozšiřují účinnost například o violky, máky, šťovíky, či vlčí mák,“ uvedla Ing. Chytková s tím, že krátce po aplikaci Bonaxy se zastavuje růst plevelných rostlin, dochází k deformaci a dekoloraci listů a lodyh. Bonaxu lze využít do tank-mix kombinací s fungicidy, insekticidy a herbicidy na bázi metazachloru. Graminicidní účinek zajišťuje poslední produkt této kategorie, a to Panarex (Quizalofop-P-tefuryl 40 g/l).

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down