Do Průhonic tentokrát za pšenicí

Průhonice jsou notoricky známé zámeckým parkem, mimochodem chráněným jako památka UNESCO, či dendrologickou zahradou a v této době záplavou květů rododendronů. Do Průhonického zámku zamířila ale také pšenice, konkrétně s firmou VP Agro, spol. s r. o., jejíž zástupci v Rytířském sále tohoto zámku připomněli třicet let působení firmy VP Agro na tuzemském trhu. Upozornili na nejvýznamnější odrůdy především ozimé pšenice a představili novinky v sortimentu této obilniny v čele s RGT Ritter.

Výkonný ředitel firmy VP Agro, spol. s r. o., Ing. Tomáš Hruška se s hosty společenské akce podělil o milníky v historii této společnosti, kdy nejdůležitější je založení firmy VP Agro 6. 12. 1991. Poukázal také na vývoj podílu ozimé pšenice RAGT na tuzemském trhu, který byl v roce 2021 těsně pod 25 %.

Za období svého působení firma VP Agro nabídla zemědělcům řadu odrůd zvučných jmen, především ozimé pšenice. Ing. Karel Sýkora, Ph.D., zodpovědný ve firmě VP Agro za podporu prodeje a poradenství, společně s Ing. Marcelou Shejbalovou, manažerkou zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, připomněli například krmnou odrůdu Rapsodia, velmi ranou odrůdu A jakosti Bodyček, Baletku (B) či odrůdu Barryton (A). Dále odrůdy ozimé pšenice Federer (E), ozimou řepku Recordie, ozimé pšenice Elan (A), Cimrmanova raná (E), Matchball (A), RGT Reform (A), Viriato (A) i RGT Ponticus (E). Nelze opomenout ani segment ozimého ječmene, kde již mnoho let dominuje dvouřadá Sandra.

Žádná firma by nemohla prosperovat bez nabídky nových odrůd, které přinášejí zlepšené či požadované specifické vlastnosti. Ing. Pavel Stehlík, oblastní manažer osiv obilnin a řepek pro oblast Moravy společnosti VP Agro, se ve své přednášce zabýval dvěma novinkami ozimé pšenice – francouzskou osinatou odrůdou RGT Borsalino (A) a odrůdou z branišovického šlechtění RGT Telemark (A), obě na ose ranosti zaujímají pozici v oblasti velmi raného segmentu. Další novinkou, kterou se ve své přednášce zabýval Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, je krmná dánská ozimá pšenice RGT Revolver (C). Nosnou novinkou segmentu ozimé pšenice firmy VP Agro je RGT Ritter (A), v překladu rytíř, která předurčila místo konání odborné akce, tedy Rytířský sál Průhonického zámku. Pozornost si tento klasově kompenzační typ odrůdy z německé šlechtitelské stanice RAGT v Silstedtu jistě zaslouží nejen proto, že bude poprvé pro pěstitele k dispozici ve větším množství, ale také pro své přednosti.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down