04.02.2022 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhověké nektarodárné biopásy

Proč se snažíme vylepšit nastavení současného dotačního titulu? V předchozím článku z roku 2020 jsme představili systém biopásů, které byly založeny s finanční podporou z Magistrátu hl. m. Prahy na pozemcích obhospodařovaných firmou VIN AGRO s. r. o. (Zemědělec 35/2020). Výzkum úspěšně pokračuje i v tomto roce. Díky dotaci od Technologické agentury ČR rozšiřujeme naše aktivity i mimo území hlavního města Prahy, a to v rámci projektu Dlouhověké biopásy pro efektivní podporu biodiverzity v zemědělské krajině.

O tématu hovoří Ing. Michal Knapp, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. Připomíná, že v České republice mohou zemědělci získat dotaci na zakládání nektarodárných biopásů již od roku 2015, ovšem nastavení dotačního titulu není optimální. Plochy vyčleněné jako nektarodárné biopásy musí být během pětiletého cyklu jednou rozorány a znovu osety. To bohužel zvyšuje realizační náklady a současně i snižuje možné benefity pro biodiverzitu. Lepším řešením by bylo zakládat biopásy dlouhověké, které by vydržely po celých pět let, ale optimálně ještě déle. V budoucnu by se mohly stát kostrou zemědělské krajiny a zajišťovat mimoprodukční funkce.

"Naše zkušenosti z Prahy ukazují, že biopásy mají například významnou rekreační funkci (lákají turisty, obzvláště fotografy). Když je vegetace nižší, tak mohou biopásy plnit i roli alternativní cestní sítě, což například v případě jezdců na koních oceňují jak běžní občané, tak samotní zemědělci. Navíc prostor biopásu by po úpravě pravidel dotačního titulu mohl sloužit jako manipulační prostor pro zemědělskou techniku," uvádí Ing. Knapp.

Z biologického hlediska není, vyjma období hnízdní sezóny polních ptáků, důvod omezovat vjezd techniky do biopásů. Vzniklá narušení porostu mohou biodiverzitě spíše pomoci než uškodit. Platí totiž obecné pravidlo, že různorodé (heterogenní) podmínky prostředí vedou obvykle k vyšší druhové bohatosti.

Na území České republiky dosud chybí systematický výzkum dlouhodobých dopadů biopásů na různé skupiny organismů a jimi poskytované ekosystémové služby. Aby byl takový výzkum vůbec možný, musí nějaké dlouhověké biopásy nejdříve existovat, a proto se o jejich vytvoření budeme v následujících letech snažit.

"V rámci našeho nového projektu proto chceme založit v různých částech republiky experimentální biopásy, kde se střídají úseky obsahující 0–80 % travin ve směsi semen použité pro jejich založení. Aktuálně hledáme zemědělce, kteří by byli ochotni nechat si na své farmě dva takové experimentální biopásy (každý zhruba 300 m dlouhý a 24 m široký) na jaře 2022 založit a další roky je obhospodařovat (sekat). V rámci probíhajícího projektu bychom spolupracujícím zemědělcům do roku 2024 nabídli finanční kompenzaci nad rámec dotačního titulu. Ideální by bylo biopásy udržovat i do dalších let, aby mohly být sledovány dlouhodobé změny v jejich fungování," uvádí Ing. Knapp. Zájemce o spolupráci (založení experimentálních biopásů) z řad zemědělců prosíme, aby nás kontaktovali co nejdříve na e-mail knapp@fzp.czu.cz.

Další podrobnosti připravujeme do týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down