27.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhodobý travní pokus slaví 50 let

Padesátému výročí založení dlouhodobého travního stacionáru Závišín byl věnován seminář, který minulý týden uspořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Závišíně u Mariánských Lázní.

Historii pokusu připomněl Ing. Josef Královec, CSc., který stál přímo u jeho počátků. Věnoval se také výsledkům jednotlivých variant a jejich změnám v průběhu celého období. Další přednášky se týkaly změn v kvalitě píce, v botanickém složení a ve vlastnostech půdy pod travním porostem vlivem rozdílných dávek hnojení a vápnění.
Pokus byl založen v roce 1969 v rámci Ústavu pro vědeckou soustavu hospodaření a v roce 1989 ukončen z úsporných důvodů. Prvotní pokusy pracovaly s extrémně vysokými dávkami dusíku ve výši 320 kg/ha. Obnoven byl v roce 1995, ovšem jen na menší, původní ploše v rozsahu sedmi variant. V roce 2004 byl pokus rozšířen o vápněnou variantu s 80 kg N/ha a další čtyři s vyšší hladinou draslíku. Rok 2012 přinesl další rozšíření, a to o variantu s organickým hnojením (80 kg N/ha) pro hodnocení botanického složení. Z prezentovaných výsledků vyplynulo, že na nehnojené variantě byl výnos sušiny zřídkakdy přes 3 t/ha. Pokud se hnojilo 80 kg N/ha (+ PK; při nižší dávce draslíku), výnos se pohyboval obvykle mezi pěti a šesti tunami sušiny z hektaru. Trend teplot ukázal od roku 2004 nárůst zhruba o půl stupně a pokles srážek, přibližně z 800 mm na 600 mm za rok. Obdobně se měnily také výnosy, největší propad vykázala nehnojená varianta.
Vlastní pokus si návštěvníci mohli prohlédnout také a čekala na ně i návštěva lyzimetrického sledování průsaku vod pod travním porostem. K příležitosti tohoto semináře byla vydaná publikace s názvem „Závišín ve fotografii a čase“.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down