20.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diagnostika i přehled odrůd

Demonstrační pokusy a diagnostický koutek nabídl na výstavě Naše pole Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Návštěvníci si mohlo prohlédnout doporučené odrůdy ozimých a jarních obilnin, hrachu polního, sóji nebo velmi raných odrůd brambor.

Kromě diagnostického koutku, kde návštěvníci mohli získat informace a radu k aktuálnímu výskytu chorob a škůdců si mohli odpočinou v zahrádce s okrasnými a ovocnými druhy.

„Zahrádkáře letos trápil nedostatek vápníku na paprikách, které se projevuje skvrnami podobnými bakteriálnímu napadení,“ upozornil Ing. Svatopluk Rychlý z Odboru diagnostiky škodlivých organismů rostlin Olomouc Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Výstava aktuálních chorob a škůdců také poukázala na to, že na máku se v době konání akce vyskytoval krytonosec makovicový.

Na obilninách již končil výskyt dospělci kohoutků a spíše se začaly objevovaly larvy. V kukuřici bylo možné najít dospělce kovaříka a v jeteli na osivo se vyskytoval nosatčík jetelový. Obilniny napadaly listové skvrnitosti a padlí. Na ovocných dřevinách byly vidět pokroucené listy po poškození mšicemi, které ale již odletěly na letní hostitele, upozornil Ing. Rychlý. Ze slivoně se například mšice slívová přelétává na slunečnici, mšice švestková na rákos a mšice chmelová na chmel.*

Ing. Svatopluk Rychlý se v diagnostickém koutku věnoval aktuálním škodlivým činitelům Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down