Devadesát let šlechtění již něco znamená

Tradiční jarní polní seminář pořádaný společností Selgen, a. s., v areálu Šlechtitelské stanice Stupice se nesl ve slavnostní atmosféře. Šlechtitelská stanice Stupice letos slaví devadesát let šlechtění. Za tuto dobu v ní bylo vyšlechtěno a zapsáno do listiny registrovaných odrůd 116 odrůd různých plodin. Z ozimé pšenice, která dominuje vyšlechtěným materiálům, se například proslavila Stupická přesívka (1922–1960) nebo Stupická Bastard (1927–1962). Velmi úspěšná je též Samanta, jež byla registrovaná v roce 1993 a stále je kontrolou na jakost na ÚKZÚZ, a další odrůdy registrované v posledních letech, například Sultan, Seladon, Secese, Elly.

Jedním z nejnovějších počinů šlechtitelů ve Stupicích je ozimá pšenice Matylda (A) zaregistrovaná v letošním roce. Jak uvedl Ing. Ondřej Veškrna, Ph.D., ze ŠS Stupice, tato velmi raná odrůda vykazuje ve všech výrobních oblastech nadprůměrné výnosy. Stabilita výnosů je dána odolností vůči chorobám a povětrnostním vlivům, doplnil. Vůči poléhání je průměrně odolná, a proto vyžaduje střední dávku morforegulátoru.
Dalšími novinkami letošního roku v sortimentu společnosti Selgen jsou ozimá pšenice Faustina (C) a Fermi (C), jarní pšenice Dafne, ozimý šestiřadý ječmen Lester, jarní ječmen Delphi, tři novinky v ovsu – Korok, Obelisk a Otakar. Portfolio obohatí také odrůda ozimé řepky Totem, odrůdy řepky Cortes a Cedrik, o kterých se na semináři také hovořilo, jsou ve třetím roce státních odrůdových zkoušek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *