07.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyři hybridy pro všechny oblasti

Společnost Bayer, s. r. o., se na výstavě Naše pole prezentovala čtyřmi hybridy ozimé řepky značky DEKALB s uplatněním do všech půdních i klimatických podmínek a intenzit pěstování. Novinkou mezi těmito materiály je DK Exbury, hybrid charakteristický vysokou stabilitou výnosů. Oproti známému hybridu DK Excited je pozdnější v jarním vývoji i kvetení a překonává jej výškou. Výhodou je též odolnost vůči viru žloutenky vodnice (TuYV).

DK Exbury je středně raný hybrid s vysokou adaptabilitou, kdy v loňském roce na sedmnácti lokalitách a v různých podmínkách zemí střední Evropy dosáhl podle Jiřího Výborného, zástupce společnosti Bayer, nadprůměrných výnosů. Výnos semen doplňuje i vysoký obsah oleje. Vedle rezistence vůči TuYV obsahuje gen zvyšující odolnost před napadením fomou (Rlm7) a také disponuje nepukavostí šešulí (PSR). Vhodný je do široké škály pěstebních podmínek, zejména pro intenzivní pěstování, podle podkladů společnosti Bayer je schopen poskytnout vysoký výnosový standard i v případě sníženého množství dusíkaté výživy. Důležité je také porost nepřehušťovat.

Nosným hybridem společnosti Bayer je DK Excited, u kterého Jiří Výborný zdůraznil nejvyšší výnos mezi velkými odrůdami v praxi u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO), jehož dosáhl v loňském roce. V této souvislosti připomněl také adaptabilitu hybridu ohledně intenzity – již při standardní intenzitě dosahuje vysokých výnosů, vyšší intenzita vzhledem k optimálnímu hospodaření s přidanými vstupy přidává i na výkonu. Jako ostatní moderní hybridy společnosti Bayer disponuje velmi dobrým zdravotním stavem – odolnost vůči TuYV, gen Rlm7 i odolnost vůči pukání šešulí (plus vysoký obsah oleje).

Do extenzivních oblastí doporučil Jiří Výborný další prezentovaný hybrid DK Exotter, který dokáže velmi dobře hospodařit s vodou a je tedy vhodný i na lehčí stanoviště. Díky velmi dobrým výsledkům u členů SPZO se zařadil mezi velké odrůdy. Opět obsahuje gen Rlm7, také je odolný vůči pukání šešulí, z dalších charakteristik lze vypíchnout vysoký obsah oleje a brzké dozrávání hybridu, které dává prostor k časné sklizni.

Pro nižší intenzitu do chladné i teplé oblasti pěstování lze zvolit hybrid DK Expat, který dosahuje vysokých výnosů bez ohledu na to, zda je dusík v optimálním nebo limitovaném množství, zdůraznil Jiří Výborný. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem a robustním habitem se silným větvením bez tendence k poléhání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down