01.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co zasít a čím ošetřit porosty?

Již pojedenácté společnost Syngenta Czech, s. r. o., ve spolupráci s firmou VP Agro, spol. s. r. o., uspořádala polní den ve Žlunicích. Také v letošním roce si tuto odbornou polní akci nenechala ujít celá řada návštěvníků. Pokusy na pozemcích Agro Žlunice, a. s., zahrnovaly ozimou řepku, kukuřici, hybridní ozimý ječmen Hyvido, slunečnici a ozimou pšenici. Kukuřice a slunečnice ale bude předmětem prezentace až na letním polním dni.

V ozimé řepce, podobně jako dalších plodinách nabízí společnost Syngenta ucelenou technologii pěstování. Z hlediska ochrany použité v pokusech upozornila Ing. Helena Bochová, kampaňová manažerka společnosti Syngetnta, mimo jiné na klíčovou novinkou pro podzimní ošetření – fungicid Toprex (difenoconazole 250 g/l, paclobutrazol 125 g/l), který byl pro tento termín ochrany opět registrován i s rozšířeným využitím do minoritních plodin. Další novinkou je fungicid do květu Treso cílený proti hlízence, založený na účinné látce fludioxonil (500 g/kg), která je v řepce zcela nová.

Ve Žlunicích představili zástupci společnosti Syngenta také sedm odrůd ozimé řepky: středně raný hybrid Aganos s geneticky podmíněnou odolností k viru žloutenky vodnice (TuYV) a fomě (gen Rlm7), SY Alix odolný proti nejčastěji se vyskytujícím rasám nádorovitosti košťálovin, SY Florida, vitální a zdravý hybrid, dále novinku loňského roku s geneticky podmíněnou odolností k viru žloutenky vodnice SY Glorietta, plastický SY Harnas a také liniovou odrůdu SY Ilona. Novinkou s očekávanou registrací v srpnu letošního roku je SY Lionetta, vykazující odolnost vůči viru žloutenky vodnice.

Hybridní ozimý ječmen Hyvido, další z prezentovaných segmentů polního dne, je na českém trhu od roku 2013. Dominika Lippmanová, obchodní zástupkyně společnosti Syngenta prezentovala hybridy SY Baracooda, SY Dakoota a SY Galileoo, nejprodávanější hybrid ozimého ječmene od společnosti Syngenta v Evropě. Plánovanou novinkou je SY Loona, velmi podobný hybrid jako SY Galileoo, ovšem s vylepšeným zdravotním stavem. Systém ošetření ozimého ječmene Hyvido byl založen na dvou fungicidních a regulačních vstupech. Podzimní ošetření proti plevelům zajistil širokospektrální herbicid Triviza (chlorotoluron 250 g/l, diflufenican 40 g/l, pendimethalin 300 g/l).

Širokou paletu odrůd ozimé pšenice představili zástupci společnosti VP Agro. Od loňského roku je novinkou v segmentu osinatých odrůd ozimé pšenice poloraná odrůda RGT Venezio (A), u které Ing. Karel Sýkora, Ph.D., zodpovědný ve firmě VP Agro za podporu prodeje a poradenství, vyzdvihl velice dobrou odnoživost (nepřehušťovat), odolnost k poléhání i velmi dobrý zdravotní stav, zejména ve druhé polovině vegetace. Na tradici osinatých odrůd navazuje i novinka RGT Borsalino (A), výrazně nepoléhavý materiál, který výnosově v pokusech překonává i Viriato, mrazuvzdornost má minimálně na stejné úrovni, uvedl Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro. K novým odrůdám firmy VP Agro již v klasickém sortimentu ozimé pšenice dále patří RGT Specialist s jakostí na úrovni B/C. Podle Ing. Shejbala zaujme nenáročností, vysokým výkonem, nízkým porostem s pevným stéblem i vyrovnaným zdravotním stavem. Sortiment obohacují také odrůdy RGT Ritter (A) a RGT Revolver (C). RGT Ritter je podle Ing. Sýkory je velmi zdravá odrůda s nadstandardní odolností k poléhání a vysokými výnosy. RGT Revolver (C) představuje nejvýnosnější krmnou ozimou pšenici německých registrací a podle německých hodnocení jde také o aktuálně nejzdravější pšenici, doplnil Ing. Shejbal.

Podobně jako ostatní pokusné parcelky, také ozimá pšenice byla ošetřena technologií Syngenta, kde lze vyzdvihnout fungicid Elatus Era, který působí také fyziologicky a optimalizuje hospodaření rostliny s vodou.

Na polním dni se představili také zástupci společnosti CleverFarm. O tryskách jako důležitých komponentech postřikovače hovořil Ing. Petr Harašta, Ph.D., z České společnosti rostlinolékařské.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down