Co tíží efektivní semenářství pícnin

Efektivní pěstování a využití trav na semeno komplikují problémy, se kterými se tento sektor potýká. Sortiment herbicidů do semenářských porostů trav je sice zdánlivě široký, ale účinných látek je málo. Velkým problémem semenářství jetelovin je zákaz používání přípravků na ochranu rostlin na plochách v ekologickém zájmu. Chybí účinný herbicid při výskytu šťovíků v porostech i přírodním osivu. To a další informace zazněly na odborném semináři, který se konal v Zubří.

Problémy v semenářství trav

Sortiment herbicidů do trav je sice zdánlivě široký, ale účinných látek je podle doc. Ing. Bohumíra Cagaša, CSc., který je výkonným ředitelem Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen, málo. Pěstitelé se musí řídit druhovým omezením při použití herbicidů, dostupností přípravků, svou roli hraje i cena a omezení pro ochranná pásma. Za jedinou cestu při inovaci portfolia přípravků považuje menšinové použití pesticidů. „Průběžnou inovaci pesticidů potřebujeme, protože semenářské porosty trav dlouhodobě sužují významné plevele, jako jsou pýr plazivý, šťovík, pcháč, trávovité plevele, výdrol a další. Nově se šíří i druhy trav, které se v minulosti méně vyskytovaly, například mrvka myší ocásek. V přírodním osivu se vyskytuje především lipnice obecná a roční. Chybí účinný graminicid, budeme se muset přeškolit na nechemickou agrotechniku. Na 51 % semenářských porostů byla detekována běloklasost, naopak nádorovitost pomalu ustupuje,“ informoval dále.

Problémy v semenářství jetelovin

 Za velký problém semenářství jetelovin považuje zákaz používání přípravků na ochranu rostlin na plochách v ekologickém zájmu. Chybí účinný herbicid při výskytu šťovíků v porostech i přírodním osivu. Šťovík se vyskytoval na více než 70 % semenných porostů, pýr na 20 %. Ze škůdců jmenoval nosatčíky. „Bohužel se nepodařilo prosadit semenářské porosty jetelovin a trav mezi takzvané citlivé komodity. Díky dotačnímu titulu 3i bude však podpořena produkce semen pícnin přes nákup certifikovaného osiva,“ uvedl dále. Za krok správným směrem považuje doc. Cagaš i návrh zákona č. 299/2017 Sb., který byl přijatý koncem loňského roku a umožňuje povolit pesticidy, což předchozí zákon znemožňoval.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down