01.11.2017 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chování pesticidů v půdě a možná kontaminace zdrojů pitné vody

Pesticidy se staly neodmyslitelnou součástí převládající zemědělské praxe. Přestože je deklarováno, že je většina pesticidů navržena tak, aby látky zůstaly a působily tam, kam byly aplikovány, a zároveň zde setrvaly jen po omezenou dobu, šíří se společně se svými metabolity v prostředí. Nabízí se proto otázka, proč a jak k tomu dochází.

Prof. Ing. Radka Kodešová, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze, a Mgr. Vít Kodeš, Ph.D., z Českého hydrometeorologického ústavu se ve svém článku umístěném v listopadovém vydání časopisu Úroda podrobně věnují příčinám pohybu pesticidů v půdním prostředí a uvádějí výsledky sledování. Výsledky monitoringu pesticidů v podzemních vodách v posledních několika letech jasně prokázaly přítomnost zejména metabolitů herbicidů používaných pro ošetření řepky (alachlor, acetochlor, metazachlor), kukuřice (metolachlor, atrazin) a cukrové řepy (chloridazon). Naproti tomu, herbicidy a jejich metabolity používané pro ošetření obilnin (chlorotoluron, isoproturon, mecoprop nebo MCPA) se v podzemních vodách nacházejí méně často a v nižších koncentracích nebo vůbec.*

Další informace přináší listopadové vydání časopisu Úroda v článku autorů prof. Ing. Radka Kodešová, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze, a Mgr. Vít Kodeš, Ph.D., z Českého hydrometeorologického ústavu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down