15.03.2023 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česnek viničný a ostatní česnekovité plevele

V současnosti patří česneky do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Dříve se jednalo o samostatnou čeleď česnekovité (Alliumceae). Dnes jde pouze o rod česnek (Allium). Řada druhů z tohoto rodu má hospodářské využití, nejvýznamnější je česnek nebo cibule. Česneky jsou vytrvalé byliny, se zásobním orgánem v podobě cibule a jednoduchými střídavými listy. Rod zahrnuje více než 500 druhů, které jsou rozšířeny zejména v Evropě, Asii a v Severní Americe, méně i v Africe, Střední a Jižní Americe.

V podmínkách našeho státu roste divoce pouze asi 12 druhů z rodu česnek, z nichž většina patří mezi vzácné a ohrožené druhy. Další jsou pěstované jako okrasné rostliny nebo zelenina. Jako plevele se česneky na zemědělské půdě našeho státu uplatňovaly hlavně v historii. Významnými pleveli jsou hlavně v místech mimo areál svého původního rozšíření. V dnešní době se u nás v agrofytocenozách vyskytuje pouze několik druhů, z nichž nejvýznamnější je česnek viničný (Allium vineale L.).

Česnek viničný patří mezi vytrvalé jednoděložné plevele. Dorůstá do výšky až 80–100 cm. Je poměrně citlivý ke kvalitě zpracování půdy. Cibulky a pacibulky v půdě vytrží být životné pouze krátkou dobu, proto při kvalitním zpracování půdy z pozemků rychle mizí, což mohlo být jedním z důvodů, proč česneky po druhé světové válce tak rychle z orné půdy vymizely. Poměrně častým plevelem je ještě v extenzivnějších sadech a vinicích teplých oblastí státu.

Vzhledem k tomu, že česnek viničný patří mezi méně významné plevele, neprovádí se v České republice cílená regulace. Ve světě neexistuje účinná preemergentní ochrana, postemergentní herbicidy jsou tak jedinou chemickou ochranou.

Více informací přináší článek Ing. Jana Štrobacha, Ph.D., a doc. Ing. Jana Mikulky, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně v březnovém vydání časopisu Úroda (3/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down