Červenec na polích

Obilniny

Poslední škodlivý činitele, který v tomto měsíci může ovlivnit úrodu a lze se proti němu bránit, jsou plevele. Proto je podle podmínek vhodná předsklizňová aplikace některých herbicidů. Sklizeň také ukáže, jak se na napadení fuzárii podepsalo nepříznivé počasí v období kvetení obilnin.
V kukuřici pokračuje v tomto období nálet zavíječe kukuřičného, mohou se objevit rzi, sněti, fuzariózy a listové skvrnitosti.

Okopaniny

Pokračuje rozvoj plísně bramborové a dalších houbových chorob na bramboru. V cukrovce se objevuje jedna z nejzávažnějších chorob Cercospora beticola, která se projevuje drobnými, okrouhlými skvrnami, obvykle s výrazným červenofialovým okrajem. Výskyt choroby podporuje teplé, vlhčí počasí, v posledních letech také nastupuje dříve, zpravidla ale v polovině července. Ve stejném období řepu napadá padlí, vyznačující se charakteristickými, bílými až šedobílými povlaky na listech. Významnější je v suchých a teplých letech. Rozvíjejí se také virózy, mezi závažné patří žloutenka řepy přenášená mšicemi.

Olejniny

V době kvetení slunečnice se projevují příznaky časného napadení plísní slunečnicovou. Rostlinky mají deformované řapíky, čepele listů a zkrácená internodia, květenství je drobné a plně se nerozvíjí. Po odkvětu a během zrání ukazují lehce propadlé, černé a nepravidelné skvrny na spodní straně úborů na napadení černěmi. V některých letech slunečnici napadá rez, především za teplého a vlhkého počasí. Ošetřuje se proti hlízence, která se projevuje typickým šedým povlakem a hnědnutím úborů. Termín záleží na použitém fungicidu, infekci podporuje vlhké a teplé počasí v období kvetení a dokvétání.

David Bouma

+ grafika cukrové řepy

Pranostiky pro příští měsíc
Červenec nese parna krupobití a medovice, jesti hojný na bouřky a vichřice.
Je-li v červenci brzy déšť a pak slunce, bude v příštím roce bohatá žeň.
Ženci na pole, včely z pole.
Svatý Prokop hřiba nakop.
Den Sedm bratří, když je deštivý, (10. 7.) bývá pak déšť trvanlivý.
Svatá Markéta, hodila srp do žita.
Okolo svaté Markéty jsou bouřky nasety (13. 7.).
Není-li na svatou Markétu slunečno, dostaneme sotva seno domů za sucha.
Jak teplý svatý Jakub, tak studené Vánoce.
Co do svatého Jakuba vína odkvete, to po Havlu uzraje.
O svatém Jakubu přicházejí silné bouře (25. 7.).
Staví-li mravenci ještě na svatou Annu svou hromadu, můžeme očekávati tuhou zimu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *