15.03.2024 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny zemědělské půdy mírně vzrostly

Po několika předchozích letech rychlého růstu cen zemědělské půdy se v roce 2023 naplno projevil pokles zájmu o nákup půdy. Ceny stagnovaly již od druhého pololetí roku 2022 a tento trend pokračoval i v loňském roce. Až koncem roku 2023 došlo k mírnému oživení trhu a zvýšení cen. Obdobný vývoj lze očekávat i v roce 2024.

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v ČR v roce 2023 činila 34,4 Kč/m2. V meziročním srovnání s rokem 2022 vykázaly průměrné tržní ceny zemědělské půdy růst o 2,9 %. Vyplývá to z každoroční Zprávy o trhu s půdou společnosti FARMY.CZ, která se na trh se zemědělskou půdou a zemědělskými společnostmi dlouhodobě specializuje.

Dvojnásobným tempem

Ceny trvalých travních porostů rostly v roce 2023 dvojnásobným tempem než ceny orné půdy. Zatímco u orné půdy činil meziroční nárůst cen pouze 2,4 %, v případě trvalých travních porostů činil tento nárůst 4,8 %. Dále se tak snížil rozdíl mezi cenou orné půdy a TTP a orná půda se v roce 2023 prodávala za ceny průměrně o 23 % vyšší než v případě TTP.

Obdobně jako na celém realitním trhu v ČR došlo i na trhu s půdou v loňském roce ke snížení poptávky. Zejména pro kupující, kteří na půdě sami nehospodaří, není půda již tak atraktivní investicí jako v minulosti. Je to investice s nízkým výnosem z pachtovného a hlavním lákadlem pro tyto kupující byl především předpoklad dalšího růstu cen půdy.

V roce 2024 očekáváme pouze mírné zvýšení cen zemědělské půdy do 5 %. Předpoklady dalšího vývoje trhu s půdou však mohou být výrazně ovlivněny vývojem globálního prostředí, konfliktem na Ukrajině, konfliktem na blízkém východě a dalšími faktory.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down