20.02.2024 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živá půda, živá krajina

Výkyvy počasí provázené záplavami, erozí nebo čím dál častějším suchem zvládne jenom živá krajina. A bez živé půdy to nedokáže. Jak „oživit“ půdu, nastínil již třetí ročník konference o regenerativním zemědělství Živá krajina. Právě pojem „regenerativní zemědělství“ se skloňoval na konferenci během odborné debaty po celý den, vyjadřovali se k němu nejen odborníci z vědecké a akademické sféry, ale i čeští či zahraniční zemědělci, kteří tento systém hospodaření už uplatňují.

Již dnes je ověřeno, že regenerativní zemědělství výrazně přispívá k obnově života v půdě. A může být ziskovější než jiné varianty hospodaření. Pokud vrátíme do půdy život prostřednictvím bakterií, hub a dalších živých organismů, a tato obnova bude výrazná a rozmanitá, začne půda plnit základní ekosystémové služby. Počínaje tvorbou humusu, přes minerální cyklus spojený s vyšší úrodností až po plošné zadržování vody v krajině. Život v půdě má také výrazný vliv na ukládání uhlíku v půdě a tím i omezení klimatických změn.

Celodenní inspirace

Řada řečníků inspirovala zemědělce regenerativními postupy, které pomáhají v boji se suchem a eliminují škody způsobené například náhlým přívalovým deštěm. Během konference, zejména v odpolední části, vystoupila řada zemědělců, kteří regenerativní zemědělství uplatňují a mají již první výsledky. Velký časový prostor byl věnován i otázkám. Mnozí účastníci také očekávali, že získají konkrétní manuál, jak s regenerativním zemědělstvím začít. Přestože chybí přesná „kuchařka“, jak to či ono udělat, neboť v konkrétních podmínkách existuje řada proměnných skutečností, praktické rady během konference zazněly. A nebylo jich vůbec málo.

Hlavní témata

Hlavním tématem konference bylo podle moderátora Dalibora Tomka doporučit zemědělcům, jak obnovit českou krajinu a život v půdě, aby dosáhli na vyšší ekonomický efekt. Jak obnovit minerální cyklus, který nebude tolik závislý na vnějších vstupech, jak si „sáhnout“ na dusík a uhlík ve vzduchu a na minerály v mateční hornině. Tyto zdroje jsou stále k dispozici. A v neposlední řadě se bavit o vodě. Živá půda zadržuje vodu, reguluje teplotu i mikroklima. Konference hledala odpovědi na otázku, zda vůbec a jak regenerativní zemědělství dokáže bojovat se suchem nebo mu odolávat.*

Více se o konferenci Živá krajina dočtete v Zemědělci č. 8.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down